Od sondy Pathfinder do łazika Perseverance. Jak ludzkość podbija Marsa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od sondy Pathfinder do łazika Perseverance. Jak ludzkość podbija Marsa
Astronom w Centrum Nauki Kopernik dr Kamil Deresz przewiduje, że człowiek po raz pierwszy postawi stopę na Marsie dopiero w latach 50. XXI wiekuFoto: shutterstock/Corona Borealis Studio

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1997 roku, na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Pierwszy udany lot bezpośrednio na Marsa (a nie na jego orbitę) przetarł kosmiczny szlak późniejszym misjom mającym na celu poznanie Czerwonej Planety, w tym łazikom Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020). O historii podboju Marsa w audycji "Trójka przed południem" opowiedział dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

  • Sonda Pathfinder została wystrzelona 4 grudnia 1996 roku i wylądowała na Marsie 4 lipca, czyli w Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
  • Celem misji Pathfindera, a także następujących po niej misji łazików Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020), jest odpowiedź na pytania o obecność na Marsie wody i śladów życia, badanie tamtejszego klimatu oraz stworzenie podwalin pod przyszłą misję człowieka na Marsie.
  • Astronom w Centrum Nauki Kopernik dr Kamil Deresz przewiduje, że człowiek stanie na powierzchni Marsa dopiero w latach 50. XXI wieku, jednak jeszcze w tej dekadzie będzie możliwa obserwacja Marsa z bliska.

25 lat temu na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Dr Kamil Deresz: była przełomem

Amerykańska sonda Pathfinder została wystrzelona 4 grudnia 1996 roku i wylądowała na Marsie dokładnie 4 lipca, czyli w amerykańskim Dniu Niepodległości. – Lot na Marsa trwa 8-9 miesięcy, więc to nie był przypadek – podkreślił w audycji "Trójka przed południemdr Kamil Deresz, astronom w Centrum Nauki Kopernik.

Misja sprzed 25 lat nie była pierwszym lotem na Marsa, ale na pewno przełomowym. – Lot sondy Pathfinder był lotem balistycznym, to znaczy, że nie wchodziła ona na orbitę marsjańską, tylko wleciała wprost powierzchnię planety. Wcześniejsze misje na Marsa nie zawsze kończyły się powodzeniem. Bezzałogowe statki kosmiczne, radzieckie czy amerykańskie, nie docierały na powierzchnię albo lądowały mocno poturbowane i nadawały przez kilkanaście sekund, może minutę. Spore postępy na przełomie lat 70. i 80. poczyniły jeszcze sondy stacjonarne Viking, ale to Pathfinder był przełomem – wyjaśnił astronom.

Najczęściej czytane

Czy na Marsie jest życie?

Poprzedzająca lot sondy Pathfinder misja łazika Sojourner (któremu udało się przejechać na powierzchni Marsa całe 100 metrów), a także misje łazików Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020), miały te same cele. – Chcemy dowiedzieć się, czy w danym miejscu na Marsie była woda i czy są ślady jakiegoś hipotetycznego życia. Ponadto stawiamy podwaliny pod przyszłą misję człowieka na Marsie, badając klimat Marsa obecny i w przeszłości – wymieniał dr Kamil Deresz w rozmowie z Witoldem Lazarem.

Dlaczego to akurat Mars, po Księżycu, stanowi aktualny cel badań kosmicznych? – Spośród bliskich, skalistych planet jest jedyną osiągalną. Merkury jest blisko słońca i nie ma atmosfery, więc warunki są tam bardzo trudne. Natomiast na Wenus jest galopujący efekt cieplarniany. Następne planety to planety gazowe, które znajdują się bardzo daleko, więc pozostaje nam Mars – odpowiedział gość Trójki. – Księżyc, dzięki temu, że jest blisko, jest dobrym polem testowym do tego, żeby kiedyś w przyszłości polecieć na Marsa. Człowiek wróci na Księżyc po to, żeby testować technologie, które pozwolą mu eksplorować w przyszłości Czerwoną Planetę – dodał.

Kiedy człowiek podbije Czerwoną Planetę? "Co dekadę ta data się oddala"

Od lat trwa nieformalny wyścig o to, kto pierwszy podbije Marsa. Amerykanie, Chińczycy, Hindusi i przedstawiciele innych krajów zapowiadają, że ma to nastąpić jeszcze w tym dziesięcioleciu. – Myślę, że w tej dekadzie to Księżyc będzie tym miejscem, na które wrócimy – powiedział dr Kamil Deresz, jako realny czas podboju Marsa podając lata 50. XXI wieku. – Co dekadę ta data się oddala, ale widać, że coraz bardziej dojrzały jest program powrotu na Księżyc – długofalowy program Artemis, w którym częściowo uczestniczy też Europejska Agencja Kosmiczna – ocenił.

Tym, którzy czekają na wyniki badań Marsa, chociażby tych przeprowadzanych z dystansu, dr Kamil Deresz przekazał dobrą wiadomość. – Pierwsze osoby zobaczą Marsa prawdopodobnie już niedługo. Jest szansa na to, że w ciągu dekady ludzie polecą wokół Marsa, żeby zobaczyć go z bliska, a to już jest dużo tańsze – stwierdził gość audycji.

Posłuchaj

10:11
25 lat temu na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Dr Kamil Deresz o próbach podboju Czerwonej Planety (Trójka przed poludniem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: dr Kamil Deresz (astronom, Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 04.07.2022
Godzina emisji: 9.30

kr

Polecane