Zawody lotnicze Challenge 1932: wielki triumf Żwirki i Wigury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zawody lotnicze Challenge 1932: wielki triumf Żwirki i Wigury
Franciszek Żwirko i Stanisław WIgura przed samolotem RWD-6 po powrocie ze zwycięskich zawodów Challange w 1932 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - legendy polskiego lotnictwa. Mija właśnie 90 lat od ich historycznego zwycięstwa w zawodach lotniczych samolotów sportowych Challenge 1932. Dokonali tego samolotem RWD-6 polskiej konstrukcji. Niestety, dwa tygodnie później, 11 września, zginęli w katastrofie lotniczej pod Cieszynem. Poświęconą im wystawę otwarto na lotnisku w Pyrzowicach. 

  • Stanisław Wigura był konstruktorem lotniczym, inżynierem i lotnikiem. Wraz ze Stanisławem Rogalskim i Jerzym Drzewieckim założyli zespół konstrukcyjny RWD, który stworzył wiele bardzo udanych konstrukcji lotniczych
  • Franciszek Żwirko był pilotem sportowym i pilotem Wojska Polskiego
  • Od 1993 roku, 28 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa Żwirki i Wigury w zawodach lotniczych Challenge 1932, obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego

Niespodziewane zwycięstwo

– W zawodach Challenge 1932 brały udział samoloty sportowe. Z myślą o nich przygotowano specjalne konstrukcje wg założeń i oczekiwań sędziowskich, które musiały spełnić – opowiada historyk dr Maciej Bujakowski. – I Polacy wygrali, co było wielką niespodzianką, gdyż mocno obstawiano Niemców, którzy mieli doskonałe samoloty. Okazało się jednak, że polska konstrukcja, RWD-6, pokonała wszystkie inne – dodaje.

– RWD-6 to była już kolejna konstrukcja, która powstała w spółce inżynierów Rogalski-Wigura-Drzewiecki. Jak się okazało, najlepsza w tamtych zawodach. Warto też wspomnieć, że Challenge 1934 również wygrała polska załoga (kpt. Jerzy Bajan i mech. Gustaw Pokrzywka) na samolocie RWD-9, który był rozwinięciem RWD-6 – wskazuje.

Najważniejsze zaufanie

– Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura po prostu świetnie ze sobą współpracowali. Z tego, co wiemy, panowie nie tylko się lubili, ale i przyjaźnili. Zresztą ta przyjaźń była wręcz wymagana: pilot i mechanik musieli sobie ufać – tłumaczy Trójkowy gość. – Challenge 1932 to były ich kolejne zawody: dokonywali wielu przelotów i bili wiele rekordów sportowych, m.in. wykonali oblot dookoła Europy – wylicza.

Przeczytaj także


Tragiczna burza

Po zwycięstwie przywitani w Polsce jak bohaterowie, Żwirko i Wigura niespełna dwa tygodnie później polecieli na meeting lotniczy do Pragi. Do tragedii doszło w okolicach Cieszyna. – 11 września, w czasie burzy samolot, ten sam RWD-6, którym wygrali Challenge 1932, spadł na ziemię. Polscy piloci zginęli dosłownie pięć kilometrów za granicą – mówi dr Bujakowski.

Żwirko i Wigura/YouTube Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie


Posłuchaj

5:13
Żwirko i Wigura - legendy polskiego lotnictwa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: dr Maciej Bujakowski (historyk)
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 14.39

pr

Polecane