Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej
Niemal 4 tysiące unikatowych produkcji znalazło się na wirtualnej platformie 35mmFoto: Shutterstock/VADL

Powstała nowa platforma filmowa, dzięki której będzie można za darmo obejrzeć blisko cztery tysiące rodzimych produkcji w bardzo wysokiej jakości. Oprócz filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji można będzie zobaczyć ponad trzy tysiące (!) odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Wszystkie poddano cyfrowej rekonstrukcji.

  • Platforma 35 mm.online to efekt realizacji projektu "Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego"
  • Nadzór nad platformą sprawują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych
  • Dotychczas zrekonstruowano 160 filmów fabularnych, 71 filmów dokumentalnych, 474 filmy animowane, w tym 10 filmów pełnometrażowych oraz 3108 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945–1994

Polskie filmy w wysokiej jakości

– Zadaniem tej platformy jest uczynienie powszechnie dostępną polskiej klasyki filmowej. I uczynienie jej dostępną w sposób legalny, na kopiach wysokiej jakości i po rekonstrukcji cyfrowej, z audiodeskrypcją, z napisami w języku polskim i angielskim – mówi filmoznawczyni Monika Talarczyk, redaktor naczelna platformy streamingowej 35mm.online. – A więc produkt wysokiej jakości, który czerpie z bogatych zasobów polskiej kinematografii – wskazuje.

– Najdalej sięgamy do 1944 roku, czyli do pierwszych naszych powojennych filmów, w tym wypadku dokumentalnych, ale na naszej platformie można też znaleźć filmy z ostatnich lat – dodaje.

Przeczytaj także 


Fabuły, dokumenty, animacje, PKF...

– Nasze zasoby obejmują właściwie wszystkie gatunki i rodzaje filmowe: mamy blisko 200 fabuł, 150 dokumentów i powiększamy tę kolekcję – zapewnia Trójkowy gość. – Mamy też ogromną bibliotekę Polskiej Kroniki Filmowej: ponad trzy tysiące wydań. To jest niesamowity zbiór, dzięki któremu można się zabrać w nostalgiczną podróż do przeszłości, kiedy kronika była wyświetlana przed każdym seansem – poleca.

Na 35mm.online można też znaleźć bardzo dużą kolekcję filmów animowanych. – Animacja kojarzy się przede wszystkim z filmami dla dzieci i taka też oczywiście jest nasza propozycja. Wielkim przebojem jest "Reksio" i inne fantastyczne serie animowane z minionego wieku, jak np. "Porwanie Baltazara Gąbki" lub "Baśnie i waśnie" – wymienia.

35 mm.online/YouTube 35 mm.online 


Posłuchaj

9:18
Platforma 35mm.online proponuje dostęp do ponad 4 tys. pozycji polskiego kina w wysokiej jakości (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna Cygler
Gość: Monika Talarczyk (filmoznawczyni, redaktor naczelna platformy streamingowej 35mm.online)
Data emisji: 29.08.2022
Godzina emisji: 14.16, 14.24

pr

Polecane