Święto światowej kinematografii. 75. Festiwal Filmowy w Cannes

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto światowej kinematografii. 75. Festiwal Filmowy w Cannes
Jerzy Skolimowski na 75. Festiwalu Filmowym w CannesFoto: PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo/ POOL

Festiwal Filmowy w Cannes od lat przyciąga największych twórców i miłośników kina. O swoich obserwacjach i filmowych rekomendacjach w "Trójce przed południem" mówił Marcin Radomski, krytyk filmowy.  

  • W Cannes trwa 75. Festiwal Filmowy. Do nadmorskiej francuskiej miejscowości zjechali się najbardziej znaczący twórcy filmowi świata. 
  • Krytyk filmowy Marcin Radomski zwraca uwagę na niezwykłość prezentowanych podczas festiwalu utworów. Wśród wyróżnionych przez eksperta znalazła się produkcja Jerzego Skolimowskiego pt. "IO"

Cannes

– Cannes to piękna nadmorska miejscowość, do której w maju przyjeżdżają wszyscy twórcy filmowi. Festiwal jest wielkim świętem kina. Można to tutaj odczuć w każdym zakątku. Po pandemii ludzie potrzebują spotkań na żywo. Wszytko w Cannes ożyło i wróciło ze zdwojoną siłą. Na każdym kroku celebruje się tutaj kino – powiedział Marcin Radomski, krytyk filmowy.

Przede wszystkim kinematografia 

– Tytuły, które najbardziej mnie poruszyły, to nowy film skandynawskiego twórcy Rubena Östlunda, który już wcześniej pokazywał film "Turysta", a później dał się poznać jak twórca filmu "The Square". Jego kolejny, najnowszy tytuł to "Satyra smutku", dotyczy współczesnego społeczeństwa – powiedział gość Trójki.

– Widziałem też polski film Jerzego Skolimowskiego. Zrobił na mnie duże wrażenie. To interesująca opowieść pokazana z perspektywy zwierzęcia. Głównym bohaterem jest osioł, który wyrusza w podróż po Polsce i Europie. Tematem filmu są nasze stosunki ze zwierzętami, przyrodą i naturą oraz to, jak do nich podchodziliśmy od wieków. Na przestrzeni lat często bywało tak, że zwierzęta traktowaliśmy inaczej, jako istoty gorszej kategorii. Skolimowski pokazuje, że powinniśmy traktować je na równi, bo to one oraz krajobrazy tworzą piękno świata – podsumował. 

Czytaj także:

Posłuchaj

6:56
Święto światowej kinematografii. 75. Festiwal Filmowy w Cannes (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Radomski (krytyk filmowy)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 9.28

Polecane