Rękodzieło – sposób na nowe, dobre życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rękodzieło – sposób na nowe, dobre życie?
Rękodzieło cieszy się coraz większą popularnościąFoto: Shutterstock.com/lcrms

Rękodzieło, niegdyś traktowane jak chałupnictwo i coś gorszej jakości, wraca do łask i zaczęło być w Polsce traktowane jak sztuka. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia, w czasie której zamknięci w domach ludzie zainteresowali się różnego rodzaju pracami rękodzielniczymi.

  • W wielu miejscowościach prowadzone są warsztaty rękodzielnicze, dzięki którym chętne osoby mogą się nauczyć np. tkania koronek, szydełkowania, pracy z drewnem czy z gliną
  • Dziś rękodzielnictwo staje się sposobem nie tylko na sprawienie sobie oryginalnej odzieży czy biżuterii, ale także na spędzanie wolnego czasu

Artystyczny sposób na wyciszenie

– Rękodzieło przeżywa renesans, rękodzieło jest dostępne i wielu ludzi bierze się za nie. Mamy też ogromną dostępność materiałów i półproduktów doskonałej jakości, wielki wybór kolorów i jakości – wylicza Iwona Piechocka-Jóźwiak, instruktor rękodzielnictwa z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. – Dla dorosłego rękodzieło to sposób na uspokojenie i wyciszenie, a dla dzieci alternatywa na spędzanie czasu bez komputera – wskazuje.

– Rękodzieło bardzo wycisza i daje możliwość artystycznego wyrażenia się. Bo każdy ma w sobie trochę tego artysty w duszy, a on czasami musi wyjść na zewnątrz – potwierdza uczestniczka warsztatów rękodzielniczych.

Pomogła... pandemia

– Podczas pandemii zaczęłam zajmować się haftem, który był dla mnie terapeutyczny, stał się dla mnie ratunkiem. Teraz staram się zarażać haftem wszystkich, który mają jakieś problemy w życiu – opowiada pani Izabela Bubacz. – Działalność, która była początkowo hobbystyczna, teraz jest moją główną pracą. Mamy stałe zamówienia, klienci wracają do nas, a my jeździmy po jarmarkach w całym kraju i poznajemy wspaniałych ludzi – cieszy się.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:45
Rękodzieło szansą na inne życie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 6.07.2022
Godzina emisji: 13.27

pr

Polecane