Bombki choinkowe: jak stworzyć piękne i niepowtarzalne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bombki choinkowe: jak stworzyć piękne i niepowtarzalne
Bombki ręcznie malowane techniką alkohol inkFoto: Shutterstock/Alesha89

Wszyscy marzymy o tym, aby nasza choinka była niezwykła i niepowtarzalna. Kluczem do sukcesu, oprócz pięknego drzewka, są bombki. Ich tworzenie okazuje się zaskakująco proste, jeżeli się wykorzysta niezwykle efektowną metodę "alkohol ink".

  • Pierwsze bombki zostały wykonane w Niemczech w 1847 roku przez Hansa Greinera. Wkrótce stały się bardzo popularne, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga.
  • Początkowo imitowały orzechy i inne owoce, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców.
  • W Polsce bombki pojawiły się w drugiej połowie XIX w. Obecnie nasz kraj jest potentatem w produkcji ręcznie wykonywanych i zdobionych bombek. Większość produkcji trafia na eksport, głównie do USA.

Metoda "alkohol ink" jest dość znana na świecie, a bombki malowane tą techniką są niezwykle ciekawe i niepowtarzalne. – Każdy zastanawia się "jak to zostało stworzone? To na pewno coś trudnego". Nic bardziej mylnego – przekonuje Ann Quevista, która w Skierniewicach prowadzi pracownię artystyczną. – Ta metoda polega na wylewaniu na podłoże, np. szkło, porcelanę, ceramikę, papier, metal, tuszów wraz ze specjalnym alkoholem, który je rozpuszcza. Wyłącznie podmuch – ustami, przez słomkę, suszarkę, specjalną pompkę – powoduje, że tworzą się przepiękne, niezwykłe, abstrakcyjne kształty, w których każdy widzi coś innego – tłumaczy.

"Alkohol ink" jest to technika, przy której mogą bawić się naprawdę wszyscy. – Zaczynamy od bombek, ale możemy też zrobić zakładki do książek czy papierowe ozdoby. To jest zabawa, która łączy rodziny: dla dzieci, nastolatków, mamy, taty i dziadka – wskazuje. – Miałam też zajęcia z osobami niesłyszącymi, które stwierdziły, że to jest dla nich "nagroda dla oczu" – dodaje.

Artystka przyznaje, że ta technika z jednej strony wygląda na trudną, ale jest bardzo łatwa, z drugiej jednak uczy pokory i cierpliwości. – Tusz się rozlewa i trzeba się do niego dostosować. Chciałoby się osiągnąć jakiś efekt, ale człowiek nie jest w stanie zapanować nad tym i... trzeba to przyjąć – śmieje się.


Posłuchaj

4:09
Bombki metodą "alkohol ink" - zabawa dla całej rodziny (Zapraszamy na Święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na Święta
ProwadziTomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Chybowska (PRK)
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 7.38

pr/kr

Polecane