I Ty możesz zostać rękodzielnikiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
I Ty możesz zostać rękodzielnikiem
zdj. ilustracyjneFoto: AboutLife/shutterstock.com

Coraz częściej na targach i jarmarkach klienci szukają rzeczy niepowtarzalnych i wyjątkowych, dlatego, parafrazując cytat z kultowego filmu, można powiedzieć, że "rękodzieło powraca i to w wielkim stylu". Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się warsztaty uczące starych technik wytwarzania różnego rodzaju przedmiotów i ozdób.


jaja jajka 1200.jpg
Naturalne pisanki

Garncarstwo, obróbka drewna, tkactwo, kowalstwo, szklarstwo, wyrób różnego rodzaju ozdób – to najczęściej proponowane, ale zarazem najpopularniejsze warsztaty rzemieślnicze. Często są to zajęcia dla dzieci, ale szybko okazuje się, że w równym stopniu zainteresowani są nimi rodzice lub dziadkowie. Dla dorosłych to często nie tylko rozwijanie i doskonalenie swojego hobby, ale także sposób na zarabianie pieniędzy.


Posłuchaj

3:34
Rzemiosło wraca do łask (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Warsztaty są po to, aby pokazać dzieciom, że można samemu coś zrobić, własnymi rękoma. I że to może być przedmiot wyjątkowy, który będziemy cenili dużo bardziej niż to, co pójdziemy i kupimy w sklepie, a co jest wyprodukowane w tysiącach egzemplarzy – tłumaczy Iwona Piechcka-Jóźwiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Dużo osób szuka rzeczy innych, wyjątkowych. Bo jest w nich dusza, widać, że człowiek włożył w nie swoją pracę, serce – wyjaśnia Agnieszka Lejman z Poznania. – Moim bestsellerem są zalewane suszone kwiaty: klienci są zachwyceni – chwali się.

– Nie da się z tego wyżyć. Robię to, bo sprawia mi to przyjemność – zastrzega jednak producentka ceramiki. – Jestem na emeryturze i to są takie warsztaty zajęciowe, żeby w domu nie zwariować, nie czuć się staro – wyjaśnia.

– To są techniki znane od setek lat, ale w innej odsłonie. Weźmy szydełkowanie: czy ktoś 300 lat temu zrobił bikini na szydełku? Nie – a teraz takie rzeczy robimy – mówi Agnieszka Lejman.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 13.19

pr

Polecane