25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. To był wyjątkowy weekend

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. To był wyjątkowy weekend
Aktor Lesław Żurek podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w MiędzyzdrojachFoto: PAP/Marcin Bielecki

Trwa 25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Trójki nie mogło zabraknąć w tym nadmorskim kurorcie! Z miejsca wydarzenia nadawaliśmy specjalne wydania naszych audycji.

Po przerwie spowodowanej pandemią oraz z okazji okrągłej rocznicy organizatorzy postanowili zrobić gościom, turystom, artystom i mieszkańcom Międzyzdrojów prezent w postaci najdłuższego Festiwalu Gwiazd w historii. Wydarzenie obejmuje aż cztery wakacyjne weekendy: 1-3 lipca, 22-24 lipca, 5-7 sierpnia i 26-28 sierpnia.

Podczas weekendu otwarcia Trójkowa ekipa jest na miejscu. W piątek (1 lipca) z festiwalu nadaliśmy audycję "Zapraszamy na weekend", którą prowadził Piotr Firan. Naszymi gośćmi byli: rzeczniczka Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Magdalena Kuszewska oraz Jerzy Czerski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W piątek wieczorem zaprosiliśmy także na "Listę przebojów Trójki" (godz. 19.05-22.00), podczas której za Trójkowym mikrofonem zasiadł Tomasz Miara.

 Czytaj także: 


Wybraliśmy się na radiowy spacer po Międzyzdrojach. Zobaczyliśmy tutejsze molo, które uznawane jest na najdłuższe betonowe molo w Polsce i zanurzyliśmy stopy w plażowym piasku. Odwiedziliśmy także Kawczą Górę i Jezioro Turkusowe.

Z kolei w sobotę (2 lipca) audycję "Bed and breakfast" (godz. 6.05-9.00) z nadmorskiego kurortu poprowadził Piotr Firan, którego z Warszawy wspierał Raf Uzar, oraz "LPT po godzinach" (godz. 10.05-12.00) - jej gospodarzem był Tomasz Miara. 


Tomasz Miara nadawał audycję z plenerowego studia Trójki w Międzyzdrojach Tomasz Miara nadawał audycję z plenerowego studia Trójki w Międzyzdrojach

Również w niedzielę (3 lipca) Trójka zaprosiliśmy na audycję wprost znad morza. Gościem Anny Popek w "Leniwym przedpołudniu" (godz. 11.05-12.00) była m.in. Grażyna Szapołowska, gwiazda Festiwalu w Międzyzdrojach.

***

Festiwal to kilkadziesiąt wydarzeń: spektakle, słuchowiska, koncerty i inne. Wstęp na część z nich będzie bezpłatny. Na uczestników czekało sporo zaskoczeń i… wzruszeń. Warto zarezerwować czas!

Flagowym, słynnym na całą Polskę wydarzeniem festiwalowym jest odciskanie dłoni przez znane, popularne osoby podczas uroczystej gali przy Promenadzie Gwiazd. Tak było i tym razem 2 lipca, w sobotę.

Przypominamy: na tę galę wstęp mają wszyscy. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zjawić się na międzyzdrojskiej Promenadzie Gwiazd i zająć strategiczne miejsce, bo wydarzenie ściąga setki widzów i przedstawicieli najważniejszych mediów. 

W tym roku swoje odciski pozostawiło sześciu artystów:

  • Henryk Talar
  • Joanna Trzepiecińska
  • Michał Milowicz
  • Katarzyna Maciąg
  • Przemysław Sadowski
  • Lesław Żurek

Aktor Przemysław Sadowski podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, fot. PAP/Marcin Bielecki Aktor Przemysław Sadowski podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, fot. PAP/Marcin Bielecki

Poza tym odbyły się debaty poświęcone Międzyzdrojom i Festiwalowi Gwiazd, spektakle, koncerty (2 lipca zagrał Kamil Bednarek), słuchowiska Polskiego Radia, spotkania z artystami (również 2 lipca odbyło się wydarzenie z udziałem Grażyny Szapołowskiej), a także sesje zdjęciowe, zdobyć można było również autografy.

Pełen program znajduje się na stronie: www.festiwalgwiazd.com.

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w 1996 roku. Wtedy też powstała uwielbiana przez turystów i doceniana przez mieszkańców Promenada Gwiazd, na której znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie na pamiątkowych płytach. Przez pierwsze lata festiwal miał charakter kameralny, ale z każdym rokiem zyskiwał na popularności. Ostatnimi czasy towarzyszą nam tłumy gości z całej Polski i spoza jej granic.

Pierwszymi artystami, którzy pozostawili odciski dłoni w Międzyzdrojach, byli: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Zamachowski. Do tej pory można sprawdzić, czy kształt ich dłoni przypomina nasze – wystarczy wybrać się na Promenadę Gwiazd.

W historycznym dla Festiwalu 1996 roku, również przy Promenadzie, stanęła rzeźba: w hołdzie zmarłemu kilka miesięcy wcześniej wybitnemu reżyserowi, scenarzyście, Krzysztofowi Kieślowskiemu. Dziś historia zatoczyła koło: tegoroczny Festiwal nosi imię tego wielkiego twórcy. Sztuka przekracza granice życia i śmierci.

mat. prasowe

Polecane