"Kieślowski na nowo". Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego w Międzyzdrojach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kieślowski na nowo". Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego w Międzyzdrojach
Artysta grafik Andrzej Pągowski podczas Festiwalu Gwiazd w MiędzyzdrojachFoto: PAP/Marcin Bielecki

W ramach 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach pokazywana jest wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego, zatytułowana "Kieślowski na nowo". – To projekt dosyć stary, bo zrobiony na 25. rocznicę śmierci Krzysztofa. Stwierdziliśmy jednak, że skoro robimy festiwal poświęcony Kieślowskiemu, to chociaż we fragmencie pokażemy tę wystawę – opowiada w Trójce Andrzej Pągowski.

W 1996 roku przy promenadzie w Międzyzdrojach stanęła rzeźba w hołdzie zmarłemu kilka miesięcy wcześniej Krzysztofowi Kieślowskiemu. W tym roku historia zatoczyła koło: tegoroczny festiwal nosi imię wybitnego reżysera i scenarzysty.

Najważniejsze elementy

Andrzej Pągowski to artysta grafik, autor plakatów promujących filmy, sztuki teatralne, festiwale sztuk czy też konkursy piosenek. Podczas 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach w Międzynarodowym Domu Kultury prezentowane są jego plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. 

Czytaj także:


– Cieszę się, bo są tu najważniejsze elementy: cały "Dekalog, "Trzy kolory", jest też mój ulubiony film, czyli "Amator". Ważne, że można tę wystawę przypomnieć – podkreśla artysta w rozmowie z naszym reporterem.

Artystyczne zaufanie 

Andrzej Pągowski podkreśla, że Krzysztof Kieślowski to dla niego jeden z najważniejszych reżyserów. – Jako pierwszy przyszedł do mnie i zaproponował współpracę. Powiedział ważną rzecz: że ufa w moje plakaty. Na początku nie wiedziałem, o co chodzi z tym zaufaniem, ale potem, przez wiele lat współpracy, podczas wielu wyjazdów na festiwale, zrozumiałem, że Krzysztof był osobą, która musiała mieć wszystko poukładane. Powiedział mi, że jeśli ufa artyście, to idzie na film czy wydarzenie, które dana osoba reklamuje, bo wierzy, że taki artysta nie przyłożyłby się do czegoś, co nie jest warte obejrzenia – mówi gość Trójki.


Posłuchaj

5:39
25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Andrzej Pągowski o projekcie "Kieślowski na nowo" i tworzeniu plakatów (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To mnie tak "spięło", że zestaw pierwszych prac dla Krzysztofa to jedne z najbardziej przemyślanych emocjonalnie, dorosłych, dopieszczony plakatów. A nie ma co ukrywać, że przy prawie dwóch tysiącach plakatów, szczególnie na początku mojej kariery, niektóre powstawały zdecydowanie za szybko – dodaje rozmówca Pawła Turskiego.


25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach 25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach


W audycji Andrzej Pągowski opowiada również o tym, jak na przestrzeni lat zmieniło się jego podejście do tworzenia plakatów. Mówi także o projekcie, który właśnie realizuje. Wspomina też o historii plakatu promującego tegoroczną edycję Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Polecane