Szczęśliwe spotkanie 1100 km od domu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczęśliwe spotkanie 1100 km od domu
Dwie siedmiolatki, koleżanki z jednej klasy, ze swoimi mamami uciekały przed wojną z Żytomierza i trafiły do Legnicy. Tutaj znowu się spotkały!Foto: shutterstock.com/Pressmaster

Siedmioletnie Marharyta i Anastazja pochodzą z Żytomierza – tam chodziły do jednej klasy. Rozdzieliła je wojna, ale po kilku tygodniach dziewczynki niespodziewanie spotkały się w szkole w... Legnicy.

  • Żytomierz leży w centralnej Ukrainie, 150 km na zachód od Kijowa. W czasie wojny szybko stał się celem rosyjskich ataków i bombardowań.
  • Dwie siedmiolatki, koleżanki z jednej klasy, ze swoimi mamami uciekały przed wojną z Żytomierza i trafiły do Legnicy. Tutaj znowu się spotkały!

Żytomierz – Warszawa – Legnica

Marharyta i jej mama schroniły się w Polsce wkrótce po ataku Rosji na Ukrainę i tak trafiły do Legnicy. Natomiast Anastazja wraz z mamą Aleksandrą granicę Polski przekroczyły dopiero kilka dni temu. – Trzy dni byliśmy w Warszawie, a do Legnicy przyjechałyśmy dlatego, że żyją tu nasi dalecy krewni – opowiada kobieta.

– Przyszłyśmy z Nastką pierwszego dnia do szkoły, to puściły emocje: córka zaczęła płakać, bo to wszystko było dla nas obce, zupełnie nowe. I nagle ktoś mnie od tyłu obejmuje. Obracam głowę i... stoi osoba, z którą mieszkałam w tym samym mieście, a nasze córki chodziły do tej samej szkoły – opisuje ten dzień mama Anastazji. – To była taka radość, jakbym siostrę zobaczyła – dodaje.

Łzy szczęścia

– Zobaczyłam Nastkę i pobiegłam się przywitać. Płakałyśmy i całowałyśmy się – opowiada Marharyta. – Przyszłyśmy do szkoły z córką i tam zobaczyłam Aleksandrę i Nastkę. Tłum przechodził obok, a my padłyśmy sobie w ramiona i płakałyśmy. To ogromna radość zobaczyć znajomych – dodaje Alina, jej mama.

Przeczytaj także 


– Jak mnie zobaczyły, to natychmiast podbiegły razem, trzymając się za ręce, i ogłosiły tę cudowną wiadomość, że po trzech, czterech tygodniach od rozłąki spotkały się ponownie tutaj, w jednej klasie – mówi Margarita Kiec, nowa wychowawczyni dziewczynek. – Z ciekawości sprawdziłam: Legnica jest 1100 km od Żytomierza.


Posłuchaj

3:18
Szczęśliwe spotkanie koleżanek z ukraińskiej szkoły (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 4.04.2022
Godzina emisji: 13.21

pr

Polecane