Mały uchodźca w polskiej szkole podstawowej. Wyzwanie dla uczniów i nauczycieli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mały uchodźca w polskiej szkole podstawowej. Wyzwanie dla uczniów i nauczycieli
Grono uczniów polskich szkół powiększa się wraz z rosnącą liczbą uchodźców, którzy uciekają do Polski z atakowanej przez Rosję Ukrainy. Na zdjęciu: Uczeń klasy ukraińskiej w Szkole Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim,Foto: PAP/Lech Muszyński

W Polsce jest już ponad 2 mln uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. 75 tys. z nich to dzieci, które uczęszczają już do naszych szkół. Nowa sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla nowych uczniów, polskich uczniów, jak i dla nauczycieli. Jak wygląda rekrutacja i przyjęcie małych uchodźców przez środowisko szkolne?

Ukraińskie dzieci w szkole. Nauczycielka: wystarczy miłe podejście ze strony otoczenia

Grono uczniów polskich szkół powiększa się wraz z rosnącą liczbą uchodźców, którzy uciekają do Polski z atakowanej przez Rosję Ukrainy. Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 w Świnoujściu w województwie zachodniopomorskim. Tu ukraińskie dzieci, mimo tego, że mówią nieznanym językiem, spotykają się ze zrozumieniem nowego środowiska.

– Wystarczy miłe podejście ze strony otoczenia. Dzieci przyjęły nowych uczniów bardzo serdecznie. Zrobiły im rysunki i przyniosły lizaki na powitanie. Dzieci są otwarte, milusińskie i nie krępują się przy nauczycielach – opowiada jedna z nauczycielek.

Najczęściej czytane

Do pozytywnego podejścia polscy uczniowie przygotowywani byli jeszcze przed dotarciem fali uchodźców do Polski.  Zanim przyjęliśmy dzieci, mieliśmy rozmowę na temat sytuacji na Ukrainie. Dzieci wiedziały, że może ktoś do nas przybędzie. Ta rozmowa spowodowała, że bardzo ciepło, na spokojnie i ze zrozumieniem dzieci przyjęły nowych rówieśników do swojej klasy – mówi pedagog.

Posłuchaj

3:00
Tysiące dzieci ukraińskich uchodźców w polskich szkołach. Jak sobie radzą? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rekrutacja ukraińskich dzieci do szkoły na podstawie oświadczenia rodzica

Sylwia Szostak, dyrektor świnoujskiej Szkoły Podstawowej nr 6, zapewnia, że pracownicy szkół starają się pomóc, jak mogą, zaczynając od rekrutacji. – Jeżeli mamy jakikolwiek dokument, to bardzo dobrze, ale zazwyczaj tych dokumentów nie ma, więc na obecną chwilę przyjmujemy tylko na podstawie oświadczenia rodzica – informuje. 

Część uczniów z Ukrainy będzie korzystać ze specjalnego programu nauczania, realizowanego zdalnie i opracowanego przez ukraiński resort edukacji.

UKRAIŃSKIE DZIECI W POLSKICH SZKOŁACH/Telewizja Zabrze

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 20.03.2022
Godzina emisji: 7.19

kr

Polecane