Trójka – zaskakująco ważna cyfra
2022-04-01, 11:04 | aktualizacja 2022-04-02, 16:04
Chociaż trójka jest tylko jedną z 10 cyfr, jej symbolika jest tak bogata, jak żadnej innej. I ta symbolika pojawia się właściwie od zarania ludzkiej cywilizacji. Dlaczego? Cóż takiego jest w trójce?
- Symbolika związana z liczbą trzy sięga swoimi korzeniami starożytnych cywilizacji
- Triada opisuje świat w sposób najbardziej podstawowy, ale zarazem najbardziej wszechstronny
Od trzech Gracji do trzech małych świnek
– Dopiero z trójki może powstać jakaś całość. Jedna linia, dwie linie – one nie tworzą jeszcze żadnej przestrzeni, żadnej płaszczyzny. Dopiero połączone trzecią zaczynają tworzyć coś rzeczywistego, pewną całość, coś, co jest kompletne, rzeczywiste, prawdziwe – mówi dr Bartłomiej Gutowski, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Trójka jest wszędzie: najbardziej oczywistym odwołaniem w naszym kręgu kulturowym jest Trójca Święta – wskazuje.
– Oczywiście symbolika trójki jest znacznie starsza i też bardzo szeroko funkcjonuje w naszej współczesnej kulturze: trzy małe świnki, złota rybka spełniająca trzy życzenia, trzy Gracje wywodzące się jeszcze z kultury starożytnej, trzy Furie – wylicza. – Trzy czarownice w "Makbecie", które też po trzykroć wypowiadają zaklęcie. To z kolei świetnie oddaje przesądy związane z liczbą trzy, która też umacnia wszelkie zaklęcia rzucane przez wiedźmy – dodaje.
Prostota i doskonałość
Za pomocą trójki można też w prosty, ale i doskonały sposób opisać naszą rzeczywistość. – Triada zawiera zawsze początek, środek i koniec; przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; młodość, dojrzałość i starość; ciało, umysł i dusza; wiara, nadzieja i miłość. To wszystko sięga do najbardziej podstawowego obrazu świata – tłumaczy dr Gutowski. – Tu możemy przywołać dwa przeplecione trójkąty, które znamy jako gwiazdę Dawida. Jeden symbolizuje kobiecość, drugi męskość, oczywiście z pewnymi konotacjami seksualnymi. Cóż więc bardziej podstawowego? – pyta retorycznie.
Przeczytaj także
- Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty
- Logika w życiu, pracy i miłości. Czy potrafimy ją zastosować?
- Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Katarzyna Cygler, Ryszard Jaźwiński, Marcin Jagiełowicz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 1.04.2022
Godzina emisji: 11.19
pr