Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty
Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecieFoto: Janusz Pienkowski/Shutterstock

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.

Krzysztof Penderecki największym współczesnym polskim kompozytorem

Krzysztof Penderecki (1933–2020) był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, a także doktorem honoris causa 39 uczelni oraz Kawalerem Orderu Orła Białego. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60., jak "Tren – Ofiarom Hiroszimy" czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego wielkich sukcesów. Od lat 70. jako dyrygent prowadził orkiestry symfoniczne w kraju, a także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Kilka lat temu brytyjski dziennik "The Guardian" nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

Bunt i tradycja

Dziekan Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacy Zalewski w rozmowie z Katarzyną Cygler wyróżnił dwa szczególne etapy w twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

– Twórczość Krzysztofa Pendereckiego jest niezwykle różnorodna, podzielona na okresy. Najistotniejszy z nich, który wywindował Krzysztofa Pendereckiego na światowe listy przebojów muzyki poważnej, to okres naznaczony licznymi eksperymentami. W tym okresie jako młody człowiek, jako wręcz buntownik czy muzyczny hipster, pokazał, że można wszystko – powiedział gość Trójki. – Po tym nastąpiła dość istotna zmiana w jego estetyce, stał się dużo bardziej tradycyjny, monumentalny, czym wciąż pokazuje, że można wszystko. Pokazuje, że muzyka jest plastycznym tworzywem, które jest kształtowane przez osobowość twórcy, a nie okoliczności i wymagania kultury – tłumaczył.

Najczęściej czytane

 

Ignacy Zalewski zaznaczył, że najważniejszy, oprócz niezwykłego bogactwa twórczości Krzysztofa Pendereckiego, jest pewien szczególny rodzaj wolności twórczej. – Penderecki ujawniał swój stosunek do muzyki i swoją emocjonalność na różne sposoby – przez różne toposy, różną estetykę. To, co w spuściźnie Pendereckiego jest najistotniejsze dla młodych kompozytorów, to to, żeby nie bać się pisać siebie – dodał.


Posłuchaj

9:23
Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego. Ignacy Zalewski o twórczości Artysty (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęły się we wtorek w bazylice św. Floriana w Krakowie, gdzie tymczasowo złożono urnę z prochami kompozytora. Ta część ceremonii przeznaczona była tylko dla rodziny i osób najbliższych. Około godz. 11.00 kondukt żałobny wyruszył spod bazyliki i przeszedł ulicami Krakowa. W południe w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się msza święta. Uroczystość miała charakter państwowy. Wziął w niej udział prezydent Andrzej Duda. Urna z prochami artysty zostanie złożona w panteonie narodowym w Krakowie.

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Ignacy Zalewski (dziekan Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina)
Data emisji: 29.03.2022
Godzina emisji: 11.46

kr

Polecane