Logika w życiu, pracy i miłości. Czy potrafimy ją zastosować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Logika w życiu, pracy i miłości. Czy potrafimy ją zastosować?
Czy potrafimy myśleć logicznie? Foto: Shutterstock

Światowy dzień logiki stał się okazją do rozmowy o jej zastosowaniu we współczesnym świecie. Czy żyjemy w logicznych realiach? Czy potrafimy posługiwać się argumentami i odpowiednio je stosować? Jakie błędy popełniamy najczęściej? 

– Zauważyłem, że ludzie zajmujący się zawodowo logiką, zdecydowanie rzadziej używają określeń "logiczny" czy "nielogiczny". Pojęcia te są najczęściej stosowane w znaczeniu potocznym, nie naukowym. Mówimy tak, gdy coś nas zaskakuje, a nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Logik nazywałby nielogicznym rozumowanie, w którym występują błędy logiczne – mówił w Trójce profesor Cezary Cieśliński z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Naruszenie praw logiki 

– Prawo logiki to prawo wyłączonego środka. Przykładem może być zdanie "Teraz pada deszcz" lub "Nieprawda, że teraz pada deszcz". Można przyjąć, że logika opiera się na prawdzie. Zdanie o deszczu nie jest jednak czymś, co potrafimy potwierdzić zmysłami. Potwierdzamy fakt tego, czy pada, czy też nie – tłumaczył. – Jestem w nurcie badań, gdzie nie definiujemy prawdy. Charakteryzujemy ją za pomocą pewnych aksjomatów – dodał. 

Czy Polacy to naród logiczny?

– Czasami mam co do tego wątpliwości. Mówiłem o błędach poznawczych. Za często docierają do mnie argumenty niepoprawne i niepoprawne rozumowanie. Jednak z tego co widzę, nie wydaje mi się, żebyśmy byli przesadnie i nadmiernie nielogiczni. Gdybyśmy przeprowadzili badania, mogłoby się okazać inaczej – mówił gość "Leniwego przedpołudnia".  

Lekcje logiki 

– Intensywniej prowadzone w szkołach lekcje logiki z pewnością nie zaszkodziłyby uczniom. Dowodzenie, przekonywanie i szukanie właściwych argumentów do potwierdzania czy udowodniania pewnych tez jest narzędziem, którego powinniśmy używać. Przydałoby się na takich zajęciach skupić na najczęściej popełnianych błędach. Typowym z nich jest błąd nadmiernego nadużywania. Przykładem może być założenie, że jeśli preparat nie zadziałał na jedną osobę, to znaczy, że w ogóle nie działa i nie warto go stosować. Rozważa się więc przypadki odosobnione i na ich podstawie wyprowadza ogólny wniosek – wyjaśniał profesor. 

– Innym błędem jest tzw. "nieznane przez nieznane". Próbuje się wtedy coś wyjaśnić, używając pojęć niezrozumiałych. W efekcie nie mamy postępu. Istnieje również błąd popełniony z rozmysłem. Polega na przykład na wbudowaniu wartościowania w przytaczane komuś wyjaśnienie. Czyli na pytanie "Czym jest armia?" odpowiadam: "To najlepsza szkoła dla młodego mężczyzny" – podał przykład. 

Posłuchaj

47:48
Logika w życiu, pracy i miłości (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: prof. Cezary Cieśliński (Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 10.07

zch

Polecane