Zespół Aspergera i szkoła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zespół Aspergera i szkoła
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/EPhotographee.eu

W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.

Posłuchaj

Jak przygotować "Asa" do funkcjonowania w szkole? (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Konferencja cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że jest organizowana przez rodziców dla rodziców. Ale nie zamykamy się na całą resztę. Będą też nauczyciele i specjaliści, co nas bardzo cieszy. W tym roku będziemy dużo mówić o depresji i o lęku. Konferencja pod tytułem "Szkoła z Zespołem Aspergera" prawdopodobnie będzie wydarzeniem cyklicznym – mówiła Izabela Hnidziuk-Machnica.

– Grupa wsparcia jest bardzo ważna, bo często nie dostajemy wsparcia od własnej rodziny i wtedy okazuje się, że otrzymujemy je od osób, które mają podobnie. Szkoła jest takim elementem, któremu trzeba podporządkować całą rodzinę. Są tam narzucone godziny, są nauczyciele, którzy mają określone wymagania, są oceny z zachowania i przedmioty, których trzeba się uczyć, czy chce się tego, czy nie. Dla mojego syna najtrudniejsze było takie ślepe posłuszeństwo. Nadal jest wielu pedagogów, którzy są odporni na wiedzę na temat różnych niepełnosprawności dzieci i podchodzą przemocowo na zasadzie "tak ma być". A dzieci z zespołem Aspergera są bardzo logiczne i większość rzeczy trzeba im wyjaśnić. Jeżeli to zostanie takiemu dziecku wytłumaczone, współpraca z nim będzie zupełnie inna – podkreślał Marcin Polkowski.

Gościem audycji był również Rafał Motriuk – dziennikarz naukowy Polskiego Radia i autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski (współorganizatorzy i prelegenci 5. Konferencji dla rodziców dzieci z zespołem Aspergera, rodzice dzieci z zespołem Aspergera), Rafał Motriuk (dziennikarz naukowy Polskiego Radia, autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata")
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 23.14

kr/ml


Polecane