NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?
2020-03-13, 14:03 | aktualizacja 2020-03-14, 13:03
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
Posłuchaj
– Wiem, że nauczyciele szkolili się ostatnio bardzo intensywnie, wybrali platformę, której będą używać i będą to spotkania online z dziećmi. Mamy informację, że będą one wyglądać mniej więcej tak jak plan lekcji w realu. Ważne jest to, że szkoła w domu to zajęcia, gdzie jest kontakt z nauczycielem. Dzieci nie mają największej w swoim życiu listy zadań domowych do zrobienia samodzielnie, tylko nadal jest to edukacja w relacji z drugim człowiekiem – opowiada Elżbieta Manthey, ekspertka od edukacji oraz redaktor naczelna portalu "Juniorowo".
Małe dzieci, dużo wolnego czasu. Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?
– Rozumiem, że nie każdy będzie miał mnóstwo pomysłów na to, co robić ciekawego z dziećmi. Jak podkreślił minister edukacji, to nie są ferie i warto wykorzystać ten czas na poszerzenie i pogłębienie swoich zainteresowań – zachęca rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej.
Wycieczki, ale wirtualne
Strona internetowa powstała na potrzeby akcji "NIEferie" proponuje m.in. wirtualny spacer po Muzeum Brytyjskim
Można zobaczyć tam mnóstwo eksponatów z epoki starożytnej, a także poczytać ich opisy, i posłuchać podcastów. Podobną możliwość oferują także Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie oraz Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku.
Zrób to sam
Kartony, nożyczki, kolorowe tkaniny, a nawet nakrętki po butelkach – w domu można znaleźć mnóstwo rzeczy, z których można wyczarować coś zupełnie nowego. Na blogach poświęconych DIY można znaleźć pomysły na m.in. na królika ze skarpetki, kolorowe doniczki z kubeczków po jogurcie, prosty domek dla lalek, świeczki, mydełka i wiele innych sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem.
Kuchnia, która uczy i bawi
Dodatkowe wolne chwile to dobry czas na kreatywne zabawy w kuchni. Ich owocem może być pachnące ciasto lub ciastolina domowej roboty czy ciecz newtonowska. Aż 15 sposobów na to, jak uczynić kuchnię domowym laboratorium opracowali autorzy bloga "Crazy Nauka".
W audycji również:
- Katarzyna Kucewicz – psycholog – o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie;
- Ewa Miśko-Wąsowska – pediatra – o tym, jak wzmocnić odporność i co robić, a czego unikać;
- Maciej Kopeć – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – o zdalnej nauce.
***
Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Autorka materiału dodatkowego: Gabriela Darmetko
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog), Elżbieta Manthey (ekspertka od edukacji, redaktor naczelna portalu "Juniorowo"), Ewa Miśko-Wąsowska – pediatra), Maciej Kopeć (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 13.10
kr