Jak wspierać rozwój chłopców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wspierać rozwój chłopców?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Halfpoint

– Chłopięcy świat jest specyficznym światem, w którym mieszają się role dziecka i mężczyzny – mówił w Trójce psycholog Jarosław Żyliński. Co powinni robić rodzice i opiekuni, by wejść w ten świat w sposób komfortowy dla obu stron i go rozwijać?

Posłuchaj

W chłopięcym świecie (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11" Lara Albanese, Luogo Comune, wyd. Muchomor "Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11" Lara Albanese, Luogo Comune, wyd. Muchomor

– Warto tę chłopięcą, męską energię do walki, dominacji, rywalizacji skierować na wspólny cel i na wspólne doświadczenie męskości. Chodzi o zderzenie grupy chłopaków ze wspólnym przeciwnikiem, którym może być czas, wyprawa, przestrzeń, zadanie i różne inne rzeczy, z którymi muszą się zmierzyć. Muszą fizycznie zmęczyć się, powalczyć, robiąc to wspólnie, nie przeciwko sobie – wyjaśnia Jarosław Żyliński.

Jak podkreśla ekspert, zabaw rozwijających opisaną wyżej umiejętność, jest mnóstwo. – Może być to wyprawa do lasu i wspólny spacer połączony z poszukiwaniem czegoś, np. konkretnego gatunku ptaka, może to być budowanie. Jest sporo gier planszowych, gdzie współpracuje się, by osiągnąć jakiś cel – proponuje.

W audycji również:

  • Otyłość dziecięca – lepiej zapobiegać niż leczyć – o zdrowych nawykach żywieniowych u małych dzieci mówiła dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr;
  • Pięknie ilustrowana książka dla dzieci "Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11".

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Katarzyna Błażejewska-Stuhr (dietetyk), Katarzyna Radziwiłł (autorka książek dla dzieci), Jarosław Żyliński (psycholog)
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 23.09

kr/mk

Polecane