Jak respektujemy prawa dziecka na co dzień?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak respektujemy prawa dziecka na co dzień?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/KonstantinChristian

– Konwencja ta jest dla nas drogowskazem, wskazującym kierunek działań naszej organizacji. W trakcie takich rocznic nie ograniczamy się do celebrowania, ale też staramy się wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość i zastanowić się, co możemy robić jako społeczeństwo, żeby prawa dziecka były respektowane – mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska w 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka.

Posłuchaj

Jak odnosimy się do praw dziecka 30 lat po podpisaniu konwencji? (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku UNICEF Polska opublikował raport "Prawa dzieci z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli". – Podczas tego badania wyszliśmy od szczęśliwego dzieciństwa, bo dzieciństwo to najważniejszy okres w życiu człowieka. To fundament całego naszego życia. Doświadczenia ze wczesnego dzieciństwa budują w nas bazę doświadczeń, która sprawia, że w takich samych sytuacjach reagujemy odmiennie. Wytycza ona wzorce naszych zachowań w przyszłości. Zdobywamy wiedzę, ale też kompetencje społeczne, które są niezwykle ważne z punktu widzenia funkcjonowania człowieka w przyszłości – podkreśla nasza rozmówczyni.

Jaką rolę w uchwaleniu Konwencji o prawach dziecka odegrała Polska? W jaki sposób UNICEF Polska świętuje 30-lecie tego wydarzenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rozmawialiśmy także o niezwykłym kalendarzu adwentowym oraz o literaturze łagodzącej trudne, dziecięce emocje.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Ewa Falkowska (UNICEF Polska), Katarzyna Skalska (tłuumaczka, redaktor naczelna wydawnictwa Zakamarki), Dorota Minta (psycholożka, psychoterapeutka), Emka Kowalska (mama, autorka bloga Obibooki)
Daty emisji: 25.11.2019, 31.03.2020
Godziny emisji: 23.07, 02.03

kr

Polecane