Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sakkmesterke

Nawet w czasie wolnym od zajęć zapracowani rodzice nie są w stanie poświęcić swoim pociechom wystarczającej ilości czasu. Ich rolę najczęściej przejmują media społecznościowe, gry e-sportowe i streamingi. 

Posłuchaj

Dziecko i internet – niebezpieczny duet (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

O ciemne zaułki internetu oraz jego wpływ na myślenie i funkcjonowanie dziecka, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, zapytaliśmy Lucynę Kicińską i Macieja Kępkę, prelegentów fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", zajmującej się ochroną bezpieczeństwa i podmiotowości najmłodszych.

– Wakacje to okres, w którym dziecko powinno odpocząć, w którym powinno zaangażować się w jakąś aktywność na świeżym powietrzu, żeby coś pozwiedzało, spędziło czas z rówieśnikami. Natomiast jeżeli jest tak, że dziecko zostaje samo w domu, nie ma pomysłu na wyjście na zewnątrz, to bardzo szybko może dojść do tego, że ono już kompletnie nie będzie chciało wychodzić. To, co znajdzie w Internecie, to co stanie się z jego myślami i uczuciami w związku z tym, że będzie grało cały dzień, to będzie dla niego coś bardzo atrakcyjnego, nie będzie wywoływało konieczności zmierzenia się w relacjach rówieśniczych – wyjaśnia Lucyna Kicińska.

– Dzieci w internecie często oglądają rzeczy, które wydają im się prawdziwe. Rolą rodziców, dorosłych jest pokazywanie, że to, co tam jest, niekoniecznie musi być prawdą – dodaje specjalista.

Jak godziny spędzone przed ekranem oddziałują na zdrowie fizyczne dzieci i nastolatków? Jaka jest różnica pomiędzy towarzyszeniem dziecku w korzystaniu z sieci, a kontrolowaniem go?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Lucyna Kicińska i Maciej Kępka (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")
Daty emisji: 05.08.2019, 25.03.2020
Godziny emisji: 23.07, 01.00

kr/kw

Polecane