Reklama

reklama

Szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów na lotniskach - projekt studentów Politechniki Warszawskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów na lotniskach - projekt studentów Politechniki Warszawskiej
System, nad którym pracują studenci Politechniki Warszawskiej, ma pomóc w szybkim wykrywaniu i gaszeniu pożarów na lotniskachFoto: Jaromir Chalabala/Shutterstock

Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali projekt systemu, który pozwoli szybko wykrywać i gasić pożary na lotniskach. Praca młodych naukowców już została dostrzeżona na międzynarodowym konkursie, a jeden z portów lotniczych w Polsce jest zainteresowany wdrożeniem systemu.

Punktem wyjścia do prac nad EGS (Emergency Guard System) - bo tak nazywa się system - było awaryjnie lądowanie Boeinga 767 na Okęciu bez wysuniętego podwozia. Od tego zdarzenia, jak również jemu podobnych, pojawił się pomysł zamontowania wzdłuż drogi startowej armatek. - Wybraliśmy specjalną pianę, która będzie gasiła statek powietrzny podczas operacji przez niego wykonywanych - wyjaśnia Justyn Górski ze Studenckiego Koła Naukowego Transportu Lotniczego Politechniki Warszawskiej, współtwórca systemu EGS. - Chodzi o to, żeby ograniczyć czas między występowaniem pożaru a samym rozpoczęciem gaszenia - dodaje. Obecnie lotniskowa straż pożarna ma ograniczony czas na dojazd do płonącego statku powietrznego - to maksymalnie 180 sekund dla typowych lotnisk.

Praca studentów skupiła się na połączeniu armatki i kamery z podczerwienią wykrywającą źródło ciepła koordynowaną przez sztuczną inteligencję. - System składa się z trzech głównych części: pierwsza to sama armatka i system kierowania nią. Drugą częścią będą zbiornik i pompa tej piany, które znajdują się całkowicie pod poziomem gruntu. (...) Trzecią częścią będzie właśnie kamera termowizyjna i dodatkowy system komputerowy, już poza obrębem drogi startowej, który używałby sztucznej inteligencji do triangulowania. Kamery termowizyjne znajdowałyby się przy każdej z armatek, więc mogłyby między sobą wymieniać informacje i poprawiać efektywność procesu gaszenia - wyjaśnia Stanisław Sarnowski z Koła Naukowego Transportu Lotniczego.

Projekt studentów Politechniki Warszawskiej wyróżniony

Według założeń sztuczna inteligencja uruchomi armatki gaśnicze w momencie wykrycia pożaru. Potrafią one w ciągu ok. 30 sekund wystrzelić pianę na odległość ok. 150 metrów. - Najważniejsze jest życie ludzkie. Obecność takiego systemu zatrzymałaby rozprzestrzenianie się takiego pożaru przed przyjazdem straży pożarnej, która mogłaby do końca go dogasić - podkreśla Stanisław Sarnowski. - Do dzisiaj nie znaleźliśmy informacji, by coś takiego było użytkowane w innym kraju - dodaje Justyn Górski.

Projekt studentów Politechniki Warszawskiej został doceniony na zawodach w Mielcu. Oprócz tego pojawiło się już zainteresowanie systemem po stronie portów lotniczych. Po konkursie w Mielcu ze studentami skontaktował się ośrodek w Rzeszowie.

Posłuchaj

4:27
Szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów na lotniskach - projekt studentów Politechniki Warszawskiej (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Piknik Naukowy"
Autorka cyklu: 
Monika Suszek
Data emisji: 25.07.2024
Godzina emisji: 10.30

qch/wmkor

Polecane