Czy przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego powinny być jawne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego powinny być jawne?
Siedziba Krajowej Rady SądownictwaFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

– Fakt, że przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego są niejawne, jest dla mnie bez znaczenia – stwierdził na antenie Trójki mecenas Andrzej Nogal. Sędzia Dariusz Mazur stwierdził z kolei, że procedura wyboru sędziów SN powinna być transparentna.

Posłuchaj

Mec. Andrzej Nogal i sędzia Dariusz Mazur o przesłuchaniach kandydatów do SN (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek rozpoczęły posiedzenia dwa z czterech zespołów członków Krajowej Rady Sądownictwa, których zadaniem jest przygotowanie do rozpatrzenia przez KRS ok. 200 zgłoszeń kandydatów na 44 stanowiska sędziów SN. Kolejne dwa zespoły mają zacząć prace w środę. Przesłuchania mają charakter niejawny. Jednym z oczekujących na rozmowę kandydatów jest mecenas Andrej Nogal. 

 Dla mnie nie ma różnicy, czy to przesłuchanie jest jawne, czy niejawne. Sędzia musi być odporny nie tylko na naciski polityków, ale także na inne grupy, które go wywierają. Zarówno kandydaci, jak i sędziowie powinni zostawić politykę i kuchnię polityczną politykom, bo mieszanie porządku politycznego i sądowego nie jest korzystne dla obu stron  stwierdził Andrzej Nogal.

Dariusz Mazur stwierdził, że jako sędzia i obywatel nie zgadza się mecenasem Andrzejem Nogalem, że te przesłuchania to kwestia polityczna.  W sytuacji, gdy wybieramy członków najważniejszego organu sądowego, procedura powinna mieć charakter transparentny. Na pewno takich kryteriów nie spełnia 15-minutowa rozmowa na nieznany opinii publicznej temat. Gdyby ktoś parę lat temu powiedział mi, że tak to będzie wyglądać, to pomyślałbym, że to ponury żart  dodał Dariusz Mazur.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Andrzej Nogal (mecenas, kandydat do Sądu Najwyższego), Dariusz Mazur (sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie)
Data emisji: 20.08.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/mk

Polecane