Postulaty rodziców niepełnosprawnych "skromne"? Komentarze polityków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Postulaty rodziców niepełnosprawnych "skromne"? Komentarze polityków
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Rodzice od 18 kwietnia br. protestują w Sejmie domagając się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życiaFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Zgrywanie się, że nie ma pieniędzy, zaprzecza temu, co kilka dni przed protestem mówił premier Mateusz Morawiecki. Chełpił się, że mamy dziś w Polsce pieniądze na wszystko – mówił na antenie Trójki Jerzy Wenderlich (SLD). – Kilkaset złotych na rehabilitację to tak naprawdę bardzo skromne postulaty z perspektywy tych rodzin – stwierdził Adrian Zandberg (Razem).

Posłuchaj

Politycy o działaniach rządzących ws. osób niepełnosprawnych (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Podczas piątkowego spotkania z protestującymi strona rządowa przedstawiła projekt mający gwarantować niepełnosprawnym ok. 520 zł oszczędności miesięcznie, m.in. zniesione będą limity wydatków na rehabilitację i wyroby medyczne. – Potrzebna jest żywa gotówka – mówią protestujący.

PO złożyła wotum nieufności wobec minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz wicepremier Beaty Szydło.

Jerzy Wenderlich stwierdził, że premier się "zgrywa".  Rząd powinien się dogadać, powinien się porozumieć. Zgrywanie się, że nie ma pieniędzy zaprzecza temu, co kilka dni przed protestem mówił premier Mateusz Morawiecki. Chełpił się, że mamy dziś w Polsce pieniądze na wszystko, pieniędzy mamy w bród. Jeśli są te pieniądze, to znaczy, że brakuje zwykłej chęci. To byłoby barbarzyństwo  mówił były wicemarszałek Sejmu.  To takie marne udawanie, że jest się mocarzem, jeśli politycznie jest się człowiekiem na cherlawych nogach  dodał wiceszef SLD.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 – Kilkaset złotych na rehabilitację to tak naprawdę bardzo skromne postulaty z perspektywy tych rodzin – stwierdził Adrian Zandberg. Prowadząca przypomniała, ze protestujący w Sejmie rodzice domagają się teraz pieniędzy "na życie", nie tylko na rehabilitację. – W przypadku rodziny, która boryka się z niepełnosprawnością, granice pomiędzy życiem, rehabilitacją, przetrwaniem są bardzo płynne. To bardzo często rodziny, które ledwo wiążą koniec z końcem. A dzieje się tak dlatego, że polskie państwo od tych rodzin przez długie lata zwyczajnie się odwróciło. Długie kolejki do lekarzy, do fizjoterapeutów, niemożność zdobycia dostępu do nowoczesnych świadczeń medycznych. To, jak działa polska ochrona zdrowia, na tych rodzinach odbija się najmocniej – odpowiedział lider partii Razem.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji:  Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goscie: Jerzy Wenderlich (SLD), Adrian Zandberg (Razem)
Data emisji: 30.04.2018
Godzina emisji: 17.45

dcz/gs

Polecane