Tomasz Komenda po 18 latach wyszedł na wolność. Kto jest odpowiedzialny za jego niesłuszne skazanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Komenda po 18 latach wyszedł na wolność. Kto jest odpowiedzialny za jego niesłuszne skazanie?
Skazany Tomasz Komenda na sali rozpraw Sądu Okręgowego we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Moim zdaniem nikt z prokuratury nie poniesie odpowiedzialności za niesłuszne skazanie Tomasza Komendy - stwierdził na antenie Trójki Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Prokuratury stwierdził z kolei, że uniewinnienie Komendy trzeba mimo wszystko postrzegać w kategoriach sukcesu.

Posłuchaj

Jacek Skała i Marcin Wolny o sprawie Tomasza Komendy (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Okres przedawnienia w tej sprawie już dawno minął, dlatego moim zdaniem nikt z prokuratury nie poniesie odpowiedzialności. Myślę, że w przypadku przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości np. wymuszanie zeznań i ukrywanie dowodów, te okresy przedawniania są zdecydowanie zbyt krótkie. Osobiście znam siedem spraw, w których zapadały kary 25 lat, i które budzą nasze poważne wątpliwości. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Są to nie tylko błędy sędziów i prokuratorów, ale także policjantów zbierających dowody – powiedział Marcin Wolny. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Jacek Skała dodał, że "ta sprawa wbrew pozorom pokazuje sprawność działania prokuratury". – Proszę zwrócić uwagę, że prokurator generalny wsłuchał się w głosy krewnych ofiary, którzy sygnalizowali, że na wolności jest sprawca i polecił wznowienie śledztwa. Dzięki temu ustalono personalia właściwego sprawcy, a w konsekwencji sąd zastosował przedterminowe warunkowe zwolnienie. To sukces prokuratury. Dążyliśmy do prawdy materialnej i do tej prawdy dojdziemy. Trzeba jednak pamiętać, że omyłki sądowe zdarzają się na całym świecie - dodał Skała.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Marcin Wolny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Jacek Skała (Związek Zawodowy Prokuratorów i Prokuratury)
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/gs

Polecane