Spotkanie Morawiecki-Merkel. "Presja Europy Środkowej ws. Nord Stream 2 kluczowa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie Morawiecki-Merkel. "Presja Europy Środkowej ws. Nord Stream 2 kluczowa"
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/MARKUS HEINE

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, z którą rozmawiał między innymi o kwestiach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Sprawę w audycji "Puls Trójki" komentowali poseł PiS Dominik Tarczyński oraz senator PO, Waldemar Sługocki.

Posłuchaj

Dominik Tarczyński (PiS) i Waldemar Sługocki (PO) o spotkaniu Morawiecki-Merkel (Puls Trójki?Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas oficjalnej wizyty premier Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel. Na konferencji prasowej po spotkaniu powiedział, że Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE. Politycy zapowiedzieli też, że oba kraje mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością, a także zwracali uwagę na bardzo dobre stosunki gospodarcze między nimi. 

W trakcie konferencji prasowej zarówno Morawiecki, jak i Merkel przyznali jednak, że są również kwestie, w których mają odmienne poglądy. W tym kontekście wskazali na Nord Stream 2, czyli projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec, przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. 

– Mamy różne poglądy jeżeli chodzi o Nord Stream. Trzeba to tak rzeczywiście nazwać. Uważamy, że to jest projekt gospodarczy. Też jesteśmy, jako Niemcy, za dywersyfikacją energii i chcemy, aby Ukraina również miała dywersyfikację gazu, ale według nas Nord Stream nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji – powiedziała Merkel. 

W ocenie Dominika Tarczyńskiego, wszystko wskazuje na to, że w kwestii gazociągu może dojść do porozumienia. – To jest moim zdaniem absolutny sukces premiera Mateusza Morawieckiego, że Ukraina nie będzie ominięta. Kanclerz Merkel bardzo jasno o tym powiedziała, choć wcześniej była cisza na ten temat. Dzisiaj, po negocjacjach premiera Morawieckiego, ten sygnał jest – mówił Tarczyński.

– Od wielu lat zabiegamy o to, by nie doprowadzać do marginalizacji Polski i Ukrainy bo to będzie także wpływało na bezpośrednie relacje z Rosją – mówił Waldemar Sługocki z Platformy Obywatelskiej. – Presja ze strony państw Europy Środkowej jest niezwykle ważna, ale zdajemy sobie sprawę że są pewne interesy gospodarcze, które są ważne z punktu widzenia Niemiec. Relacje pomiędzy Polską a Niemcami są szalenie kluczowe. To nasz największy partner w UE i na świecie. Musimy jednak zwracać uwagę na to bezpieczeństwo strategiczne w relacjach Polski i Ukrainy z Rosją – mówił senator PO.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Dominik Tarczyński (poseł Prawa i Sprawiedliwości), Waldemar Sługocki (senator Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 9.02.2018
Godzina emisji: 17.45

dad/ml

Polecane