Spór o handel w niedzielę. "Chcemy ulżyć milionowi pracowników", "Można zmienić kodeks pracy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o handel w niedzielę. "Chcemy ulżyć milionowi pracowników", "Można zmienić kodeks pracy"
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

– Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie ponad milionowi pracowników branży handlowej, którzy są przeciążeni – mówił na antenie Trójki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne - stwierdził Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji "Lewiatan". 

Posłuchaj

Spór o handel w niedzielę nie ucicha. Według "Solidarności" wszystkie niedziele w miesiącu powinny być wolne w handlu (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Oryginalnie projekt obywatelski przewidywał wszystkie wolne od handlu niedziele. Jak podkreślił Piotr Duda, "nie ma w tej kwestii konsekwencji, ponieważ PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele".

- Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie losu ponad miliona pracowników w branży handlowej.  Niestety w większości, a większość z nich to kobiety, są zmuszani do pracy w niedzielę - mówił Lewandowski.  - Niestety niedziela stała się zwykłym dniem pracy, chociaż ustawowo określona jest jako dzień wolny od pracy - dodał. Rzecznik NSZZ "Solidarność" przywoływał też różnice w warunkach pracy w handlu w jednej z sieci wielkopowierzchniowych w Polsce i Niemczech. - Jeśli porównamy Lidla polskiego i niemieckiego, to u naszych sąsiadów są dwukrotnie większe obsady na sklepach. Już pomijam to, że czterokrotnie więcej zarabiają, choć różnica w cenach towarów nie jest nawet dwukrotna - podkreślił gość "Pulsu Trójki".

- Nasza propozycja była bardzo prosta i rozwiązywała problem. W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne. Związkowcy nie chcieli tego zrobić, przygotowali ustawę branżową, która ogranicza handel, a w wielu przypadkach wręcz zakazuje handlu w niedzielę - zaznaczył Mordasewicz. - Gdybyśmy dopisali taki zapis do kodeksu pracy to objęło by to 90 proc. zatrudnionych w handlu, bo tylko 10 proc. ma umowę cywilną - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Jeremi Mordasewicz (ekspert Konfederacji "Lewiatan"), Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 17.44

dcz/gs

Polecane