Patryk Jaki o reformie więziennictwa: Służba Więzienna jest niedoceniana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Patryk Jaki o reformie więziennictwa: Służba Więzienna jest niedoceniana
Patryk JakiFoto: Polskie Radio

- Służba Więzienna jest trzecią największą formacją mundurową uzbrojoną w Polsce - powiedział w "Pulsie Trójki" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, informując o planowych zmianach w funkcjonowaniu formacji. 

Posłuchaj

Patryk Jaki o reformie więziennictwa (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Resort sprawiedliwości chce zmodernizować służbę więziennictwa. W planach jest między innymi budowa nowych zakładów karnych, rozbudowa systemu dozoru elektronicznego, a także zmiana systemu resocjalizacji. Cała reforma ma kosztować 1,5 miliarda złotych. To pierwsza tak poważna reforma po 1989 roku.

Służba Więzienna to formacja, która swoje korzenie systemowe zapuściła w PRL i wiele jeszcze tych naleciałości zostało - wyjaśnił Patryk Jaki. Dodał, że więziennictwo ma nawiązywać do czasów II RP, czasów Straży Więziennej. Jak podkreślił, była to jedna z pierwszych formacji powołanych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który doceniał jej wagę z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Służba Więzienna jest trzecią największą formacją mundurową uzbrojoną w Polsce - przypomniał wiceminister. Wskazał, że chociaż jest bardzo ważna i w pełni mobilizowana na czas konfliktu zbrojnego, to też niedoceniania. - O więziennictwie słyszy się, gdy ktoś ucieknie, popełni samobójstwo - ocenił. 

Gość Trójki mówił też m.in. o warunkach, w jakich kary odbywają więźniowie i kosztach utrzymania osadzonych. Wyjaśnił też, czym będzie i jak ma funkcjonować tzw. dom przejściowy. W dalszej części audycji wiceminister komentował planowane zmiany w systemie sądownictwa. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 25.04.2017
Godzina emisji: 17.44

fc/ei

Polecane