Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich
Film "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego pokazywał świat osób niewidomych i niedowidzącychFoto: mat.prasowe

- Dzięki audiodeskrypcji możemy zrozumieć wielowarstwowość dzieła sztuki. Ona otwiera oczy osobom niedowidzącym i niewidomym oraz sprawia, że możemy doświadczyć spektaklu na własnej skórze - mówi Barbara Szymańska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja.

Posłuchaj

Goście Elżbiety Korczyńskiej opowiadają o edukacji wizualnej i przybliżaniu kultury osobom niepełnosprawnym (Czas Niezwykły/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Początki audiodeskrypcji sięgają lat 70. minionego wieku. Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie opracowano jej podstawy teoretyczne. Za audiodeskrypcję uważa się opis treści wizualnej: obrazu, fotografii, sztuki teatralnej, dzieła sztuki, rzeźby czy filmu. - Uwzględniane w niej są artystyczne środki wyrazu i inne elementy, których osoby niewidome nie widzą - opowiada Barbara Szymańska.

Jednym z osiągnięć fundacji jest powstanie portalu isztuka.edu.pl, który jest platformą edukacji kulturalnej, przybliżającą sztukę osobom niepełnosprawnym. Praca nad opisami obiektów rozłożona jest na wiele części i zajmuje od kilku dni, a nawet tygodni do kilku godzin. Użytkownicy platformy mogą za jej pośrednictwem poznać światowe i polskie dokonania malarskie, rzeźbiarskie czy architektoniczne.

Opera dostępna i teatr dostępny to kolejne projekty fundacji, mające na celu przystosowanie tych dziedzin kultury dla osób niepełnosprawnych. W programie opowiadamy, na czym polegały i jak wpływają na życie osób niewidomych i słabowidzących oraz niesłyszących i słabosłyszących.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska (Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja), Tomasz Strzymiński (prezes Zarządu fundacji Audiodeskrypcja)
Data emisji:
12.01.2017
Godzina emisji: 15.09

sm/fbi

Polecane