Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem
Dzieła opisywane są w ramach pionierskiego przedsięwzięcia "iSztuka".Foto: Shutterstock.com/Akimov Igor

Projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki, dostępna i przyjazna dla wszystkich. To historia, jak anonsują twórcy projektu, "opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, a także za pomocą słów, dźwięków".

Żydówka z pomarańczami mizeum narodowe pap 1200.jpg
Odzyskane skarby

Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku jest pionierem audiodeskrypcji i kompleksowego udostępniania sztuki osobom, które nie widzą od urodzenia, całkowicie lub częściowo straciły wzrok, a chcą uczestniczyć w kulturze w możliwie pełny i wartościowy sposób. W tej chwili realizowany jest już 6. etap projektu dotyczący sztuki współczesnej. Projekt iSztuka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj

52:30
Historia sztuki dla niewidomych (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– iSztuka to projekt dostępny w internecie, a stworzony z myślą o tym, aby udostępnić historię sztuki ludziom niewidomym. To marzenie, aby publikacje z tego zakresu stały się wreszcie dostępne dla osób niewidomych - mówi Barbara Szymańska, wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja. – Marzenie, które udało się zacząć realizować - dodaje.

– Zacząć, bo jesteśmy mniej więcej w połowie projektu. Zaczęliśmy od prehistorii, a chcemy skończyć na sztuce współczesnej, ale z podziałem, bo wiadomo, że sztuka się rozwarstwiła na wiele nurtów. I o ile na początku było łatwiej to podzielić, teraz pracy jest naprawdę ogrom – wyjaśnia.

– Nie jestem historykiem sztuki, więc wciąż się uczę tworzyć te opisy, a pani Barbara jest niezwykle w tym pomocna. Ta współpraca z fundacją jest czymś, co pozwala mi tworzyć coś dobrego, a zarazem robić coś, co mnie interesuje – opowiada audiodeskryptorka Emilia Jankiewicz tworząca opisy dla projektu "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich".

– Na pozór mamy tylko obraz, który mamy opisać. Ale za każdym obrazem kryje się jakaś historia, każdy obraz funkcjonuje w jakimś kontekście: czy to biografii artysty, historycznym, czy np. geograficznym, bo bywa, że nawet mapy się przydają przy opisywaniu dzieł – tłumaczy specyfikę swojej pracy pani Emilia. – Tak naprawdę czasem trzeba być detektywem i prowadzić małe śledztwa.

Audiodeskrypcja – Obrazy/YouTube Bartłomiej Olszewski


***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska (wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja), Emilia Jankiewicz (audiodeskryptorka, projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich")
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 23.06

pr

Polecane