Mara Tomkovich: tu jest kontekst polityczny, ale zaglądam też w tę część, która nie interesuje mediów

Film "Pod szarym niebem" nie mógłby powstać na Białorusi: Łukaszenko nie pozwoliłby na to, gdyż pokazuje okrutną, przerażającą prawdę o jego dyktatorskim reżimie. Tym bardziej że jest to historia oparta na faktach. Teraz można ją już obejrzeć w polskich kinach.

Mara Tomkovich: tu jest kontekst polityczny, ale zaglądam też w tę część, która nie interesuje mediów

Kadr z filmu "Pod szarym niebem"

Foto: mat.pras.

Białoruś, rok 2020. Trwają protesty po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich. Antyreżimowa dziennikarka Lena prowadzi transmisję z brutalnej pacyfikacji pokojowej demonstracji. Namierza ją milicyjny dron, lecz Lena kontynuuje relację i zostaje zatrzymana. Jej mąż Ilja robi wszystko, żeby uratować żonę, lecz władza jest zdeterminowana, by złamać ich oboje.


Mara Tomkovich: tu jest kontekst polityczny, ale zaglądam też w tę część, która nie interesuje mediów (Trójkowo, Filmowo)
44:18
+
Dodaj do playlisty
+

 

Film "Pod szarym niebem" jest inspirowany historią białoruskich dziennikarzy Igora Iljasza i Kaciaryny Andrejewej, która została aresztowana w listopadzie 2020 roku. 

- Przy tym filmie rozmowa zawsze zaczyna się od polityki, tego politycznego backgroundu roku 2020. To zrozumiałe, bo to jest też bardzo mocny kontekst całej historii. Ale równie ważna jest ludzka historia - mówi reżyserka filmu, Mara Tomkovich. - W tym filmie próbuję zajrzeć w tę część życia, która normalnie pozostaje poza uwagą mediów (…). Ludzie, którzy podejmowali pewne decyzje w czasie tego protestu, z ich konsekwencjami pozostają sami - tłumaczy.

- To nie jest bohaterska, publiczna decyzja: to jest bardzo osobiste, wewnętrzne, intymne wręcz przeżycie. I decyzje, które są podejmowane w odosobnieniu, w rozmowie z samym sobą: "Co jestem w stanie oddać? Co naprawdę oddam, jeżeli zrobię to, czego ode mnie chcą?" - wskazuje.


Ponadto w audycji:

  • 18. Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle" (28-29.03.2025, Warszawa): spotkanie w studiu ze studentami Wydziału Reżyserii prezentującymi swoje etiudy - Klaudią Fortuniak, Kingą Pudełek, Bartoszem Stankiewiczem i Jakubem Gomółką oraz Krzysztofem Brzezowskim reprezentującym organizatorów przeglądu.
  • 13. Festiwal Script Fiesta (27-30.03.2025, Warszawa): spotkanie w studiu ze scenarzystą Michałem Zielińskim, zapowiedzi wydarzeń festiwalowych oraz rozmowa o scenariuszach nowych filmów.
  • Aktualności filmowe.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 28.03.2025
Godzina emisji: 12.05

pr/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.