Zaproszenie do Teatru 21

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaproszenie do Teatru 21
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maila Facchini

Teatr 21 (organizacja pożytku publicznego) to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).


Posłuchaj

48:41
Teatr, który nie wyklucza (Czas niezwykły)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Teatr 21, czyli teatr demokratyczny

Obecnie Teatr 21 pracuje nad projektem Centrum Sztuki Włączającej, które będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Swoje miejsce znajdą m.in. spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami, wystawy artystów sztuk wizualnych i wiele innych.

– Ten teatr jest potrzebny myśli pedagogicznej i teatralnej. Jej podstawę stanowi idea, że teatr może być demokratyczny. Aktorzy zaproszeni do pracy są tak samo ważni jak reżyser. Reżyser towarzyszy aktorom w procesie stwarzania kolejnego przedstawienia. Uczestnicy tego projektu są w nim najważniejsi. Towarzyszę im w stworzeniu kolejnych sytuacji teatralnych – wyjaśniała w audycji Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagog teatru i założycielka Teatru 21.

"Wyjść z autopilota"

"Strategie przetrwania" to projekt, który zrodził się w czasie pandemii jako swego rodzaju reakcja obronna na zaistniałą sytuację. Aktorzy Teatru 21 rozpoczęli swoje autorskie działania, które realizowali we własnych domach. Sztuka okazała się dla artystów "Strategią przetrwania" w czasie lockdownu.

– Dzięki współpracy z artystami wizualnymi produkujemy osiem filmów wprowadzających w sposoby, które nazywamy strategiami przetrwania. Ta praca jest przez nas wykorzystywana na polu edukacyjnym. Nauczyciele pokazują te prace uczniom i starają się realizować z nimi kolejne działania pokazujące, że w momencie, kiedy świat staje, musimy wyjść z autopilota. Pokazujemy, że ten moment może być twórczy i będzie pozwalał przetworzyć to doświadczenie – opowiadała Justyna Sobczyk.

Teatr 21 - Plac Hallera/Teatr 21

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Justyna Sobczyk (reżyserka, pedagog teatru, założycielka Teatru 21), Justyna Lipko-Konieczna (członkini zarządu Fundacji Teatr 21, dramaturg Teatru 21)
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 23.06

kr


Polecane