Program 500+. Sukces rządu czy zawiedzione nadzieje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Program 500+. Sukces rządu czy zawiedzione nadzieje?
Premier Beata Szydło podczas konferencji, na której poinformowała, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej programu "Rodzina 500+"Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Każde dziecko to każde dziecko. Trzymamy rząd za słowo - powiedział poseł PO Jan Grabiec, komentując rządowy projekt "Rodzina 500+".

Posłuchaj

Program "Rodzina 500+". Czy taką pomoc rodzinom obiecywała premier? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza świadczenie 500 zł na dziecko. - Dotrzymałam słowa, program Rodzina 500 plus stał się faktem - podkreśliła premier Beata Szydło i przekazała projekt do prac parlamentarnych. Opozycja przekonuje jednak, że PiS co innego proponuje dziś, a co innego obiecywało w kampanii wyborczej. 

- Zarzut dotyczy podstawowej kwestii - mówi Jan Grabiec z PO. Chodzi o słowa premier, że program obejmie każde dziecko i że pomoc uzyska każda polska rodzina. Tymczasem - jak wskazał Grabiec - z obowiązującego projektu wynika, że z pomocy nie skorzysta 1,8 mln rodzin i 3 mln dzieci. - To jest poważna niekonsekwencja - podkreślił poseł. 

- PiS od samego początku mówiło, że środki finansowe będzie otrzymywała każda rodzina, jeżeli dochód na członka rodziny będzie niższy niż 800 zł - odpowiedział Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS. Progi finansowe nie będą obowiązywać przy dopłacie na drugie i kolejne dziecko. Skurkiewicz zaznaczył, że program ma nie tylko pomóc w wychowaniu dzieci do 18 roku życia, ale też zwiększyć dzietność. 

Ile będzie kosztować program i jego obsługa administracyjna? Dlaczego opozycja alarmuje, że nie ma pieniędzy na jego realizację, a jednocześnie zachęca do korzystania z programu? Jak dokładnie ma działać mechanizm wypłat? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście:
Jan Grabiec (poseł PO), Wojciech Skurkiewicz (poseł PiS)
Data emisji: 01.02.2016
Godzina emisji: 17.45

fc/iwo

Polecane