Dwa Teatry wielkim świętem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa Teatry wielkim świętem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej
Fragment plakaty reklamującego Festiwal Dwa Teatry 2014Foto: mat. promocyjne

Festiwal Dwa Teatry to jedyne na taką skalę spotkanie teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W tym roku będzie to 14. edycja imprezy. Rozpocznie się w sobotę 14 czerwca i potrwa do poniedziałku 16 czerwca. O tym niezwykłym wydarzeniu rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj

XIV Festiwal Dwa Teatry w Sopocie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Spektakle konkursowe Teatru Telewizji były w dużej mierze współfinansowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny, czyli Ministerstwo Kultury. - Na 11 spektakli w konkursie, 5-6 jest współfinansowanych w ten sposób, a inne z kolei, są współfinansowane przez władze samorządów, bądź miejskie, więc Telewizja Polska szuka współfinansowania dla realizacji misji, polegającej na produkcji Teatru Telewizji. Taki jest czas i takie są realia - wyjaśnia sytuację finansową Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczny telewizyjnej części festiwalu.
- Finansowanie kultury to ogromny problem społeczny, dotyczący nie tylko radia i telewizji, ale również teatrów, bibliotek, muzeów. My wpisujemy się oczywiście w kontekst misyjny, bo ma to ogromne znaczenie edukacyjne i wychowawcze, nie tylko rozrywkowe - podkreśla Janusz Kukuła, dyrektor artystyczny radiowej części festiwalu. Jak dodaje, warto uzmysłowić słuchaczom, jak wiele wysiłku wymaga zorganizowanie tego festiwalu.
- Jest w tym też ogromna rola, praca i zasługi Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wsparcie tej niezwykłej instytucji jest dla nas bezcenne, bo w przypadku teatru Polskiego Radia jest to 80 proc. finansowania - mówi Janusz Kukuła. Jak dodaje, swoją pracę w wymiarze finansowym porównuje do pracy sapera, który nie może sobie pozwolić na żaden błąd w tym aspekcie, co jest wielkim dyskomfortem.
Zbigniew Jasiewicz, dyrektor gdańskiego ośrodka telewizyjnego podkreśla, że w tym roku po raz pierwszy w 14-letniej historii festiwalu, po zapoznaniu się z programem prezydent Bronisław Komorowski postanowił objąć wydarzenie honorowym patronatem. - To jest ogromny sukces - mówi Jasiewicz.

Spotykamy się u progu sezonu letniego, by przyjrzeć się temu, co najbardziej w polskich mediach wartościowe: spektaklom i słuchowiskom. Spektakli oryginalnych realizuje się coraz mniej. Coraz więcej jest natomiast telewizyjnych realizacji przedstawień "żywego planu". Szczęśliwie słuchowiska wciąż powstają w Teatrze Polskiego Radia dla I, II i III Programu PR. Swoje zgłoszenia przysyłają także rozgłośnie regionalne. Na festiwalu regularnie prezentowane są m.in. słuchowiska z Radia Gdańsk, a od ubiegłego roku także (na powrót) z Radia Kraków. Z przyjemnością informujemy, że wszystkie (cztery) słuchowiska, zgłoszone (zgodnie z regulaminem) przez nas, zostały przez jurorów zakwalifikowane do prezentacji festiwalowych (co nie zdarza się tak często).

mat.
mat. promocyjne

Oto one:

1. "Andy" - autorskie słuchowisko Krzysztofa Czeczota . Przewrotny "Andy" to rzecz o radiowcu, który oszalał... Słuchowisko zdobyło Prix Europa 2014.
2. "Beztlenowce" Ingmara Villqista w reżyserii autora. Koprodukcja z Narodowym Instytutem Audiowizualnym
3. "Pasażer Luter" - autorskie słuchowisko Darka Błaszczyka o poszukiwaniu owianego tajemnicą tekstu/manifestu napisanego przez Jacka "Lutra" Lenartowicza, współzałożyciela grupy Deadlock.
4. "Trzej panowie jadą autem" to radiowa realizacja dramatu Marka Kochana , półfinalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012.

Zapraszamy na specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony festiwalowi

Festiwal Dwa Teatry to nie tylko pokazy i przesłuchania w sopockim Multikinie. To także słuchowiska i spektakle "na żywo", spotkania z aktorami, gala otwarcia festiwalu, podczas której wręczana jest Nagroda Wielka Dwóch Teatrów i uroczysty finał (transmitowane przez TVP i PR). To zarazem święto teatru bez pretensjonalności towarzyszącej zazwyczaj festiwalom i to wreszcie niepowtarzalny urok kurortu tuż przed sezonem.

Dla nas, pracujących w mediach publicznych, to szansa publicznego zdania sprawy z realizacji "misji". W "Klubie Trójki" przedstawiliśmy jurorów oraz program festiwalu.
W audycji gościli dyrektorzy festiwalu: Janusz Kukuła, Krzysztof Domagalik oraz w tym roku - dyrektor gdańskiego ośrodka telewizyjnego - Zbigniew Jasiewicz. Zapraszamy do wysłuchania całego programu, który poprowadziła Baszka Marcinik.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
Nasze audycje podczas festiwalu:
1. Rozmowa w "Radiowym Domu Kultury" (14.06. -13.30.)
2. "Magazyn Bardzo Kulturalny" (15.06. – 19.00.)
3. Rozmowa po prezentacji premiery na STT (15.06. – 21.45.)
4. Rozmowa w "Do Południa" (16.06. – 11.50.)
5. Podsumowanie festiwalu w "Trójce pod Księżycem" (19/20.06. – 0.05.)

sm, ei

Polecane