Przygotowania do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Jaka jest kondycja międzynarodowego ruchu olimpijskiego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przygotowania do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Jaka jest kondycja międzynarodowego ruchu olimpijskiego?
Zapłonął znicz olimpijski przed rozpoczynającymi się w lipcu igrzyskami olimpijskimi 2024 w Paryżu. Tradycyjnie ceremonia zapalenia znicza odbyła się w świątyni Hery w starożytnej Olimpii. Sztafeta z pochodnią najpierw będzie podróżować przez 11 dni po Grecji, później trafi do Francji.Foto: Socrates Baltagiannis/PAP

Kibice i sportowcy odliczają tygodnie do letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Wielkie sportowe święto zostało zaplanowane na 26.07-11.08 2024 roku. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad kondycją międzynarodowego ruchu olimpijskiego. Gośćmi Krzysztofa Łoniewskiego byli: Magdalena Piekarska-Twardochel, szpadzistka, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata, oraz Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

  • Jedną z kontrowersji towarzyszących tegorocznym igrzyskom w Paryżu jest udział Rosjan i Białorusinów w zmaganiach sportowych.
  • Pod koniec 2023 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że reprezentanci tych krajów będą mogli rywalizować w konkurencjach indywidualnych pod neutralną flagą, bez emblematów i hymnu.
  • Jednocześnie z imprezy zostaną wykluczeni wszyscy ci, którzy wspierają rosyjskie działania wojskowe na Ukrainie.

W połowie marca Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego postanowiła, że rosyjscy i białoruscy sportowcy, którzy otrzymają prawo występu, nie będą mogli wziąć udziału w ceremonii otwarcia. Decyzja wywołała kontrowersje m.in. w środowisku sportowym. - Jestem skrajnie przeciwny temu, żeby Rosjanie i Białorusini w jakikolwiek sposób startowali na igrzyskach. Jeżeli jednak ich dopuszczono pod pewnymi rygorami i niektórzy spełniają te warunki, to dlaczego mają przyjść na start swojej konkurencji, a nie mieliby przyjść na stadion na ceremonię? - zastanawiał się Szymon Kołecki, mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i wicemistrz z Sydney (2000) w podnoszeniu ciężarów.

Wyzwania stojące przez międzynarodowym ruchem olimpijskim

- Myślę, że międzynarodowy ruch olimpijski stoi teraz przed bardzo trudnymi wyzwaniami, których nie było wcześniej w historii. Mówimy tutaj przede wszystkim o rosyjskiej agresji na Ukrainę i konsekwencjach z nią związanych. Myślę, że wiele kontrowersji budzi ta sytuacja, a sam temat nie jest zero-jedynkowy, co widać w sporze i zdaniu różnych krajów europejskich oraz reszty świata. Jakieś decyzje zapadły i nie wiem, na ile cała ta sytuacja jest do rozstrzygnięcia na już - przyznała w "Klubie Trójki" Magdalena Piekarska-Twardochel, szpadzistka, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata.

Do tej pory z łącznej puli około 10 milionów biletów sprzedano już 7,9 mln, a 63 procent kart wstępu trafiło do miłośników sportu z Francji. Do tej pory z łącznej puli około 10 milionów biletów sprzedano już 7,9 mln, a 63 procent kart wstępu trafiło do miłośników sportu z Francji.

Najczęściej czytane

"Globalizm olimpijski"

- Ruch olimpijski mierzy się teraz z globalizmem. Globalizacja, która miała być dla niego zbawienna i pozwalać patrzeć szeroko na cały świat, połączona z demokracją olimpijską, stała się wyzwaniem. W tym przypadku widać to bardzo dobitnie. Dodatkowo mamy dla czynienia z igrzyskami, które mają miejsce zarówno latem, jak i zimą, a ruch olimpijski cały czas jest ten sam - powiedział w Trójce Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Dziś ruch olimpijski to coś fantastycznego. Odnosząc się do jego kondycji, można śmiało powiedzieć, że kółka olimpijskie wciąż mają ogromną siłę i są globalnie rozumiane na całym świecie. Symbolika olimpijska, czyli medale i ogień, dalej są tematami, o których się mówi i w których uczestniczy globalna świadomość. Tylko to wszystko się rozdrabnia. Mamy atomizację przekazu i interesów. Dla mnie jest to kondycja przedstartowa do nowej epoki - podsumował. 

8 maja ogień olimpijski dotrze do Marsylii. Jej wybór nie jest przypadkowy, gdyż ok. 600 roku p.n.e. została ona założona przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy. 8 maja ogień olimpijski dotrze do Marsylii. Jej wybór nie jest przypadkowy, gdyż ok. 600 r. p.n.e. została ona założona przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy.

Posłuchaj

51:52
Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Jaka jest kondycja Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na 100 dni przed ceremonią otwarcia igrzysk miejsce w składzie reprezentacji Polski zapewniło sobie 116 sportowców. W dyscyplinach zespołowych to oczywiście siatkarki i siatkarze, a indywidualnie liczne grono lekkoatletów, strzelców, pływaków, kolarzy torowych czy kajakarzy.
Przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosław Piesiewicz, podkreśla, że najbliższe tygodnie w przygotowaniach do igrzysk będą bardzo intensywne.


Początek igrzysk olimpijskich w Paryżu - 26 lipca. Impreza potrwa do 11 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki 
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Goście:
 Magdalena Piekarska-Twardochel (szpadzistka, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata) oraz Robert Korzeniowski (czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym)
emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 20.08

qch/PR24/IAR/zch/wmkor

Polecane