Czy w Układzie Słonecznym jest dziewiąta planeta, znajdująca się jeszcze za Neptunem? 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w Układzie Słonecznym jest dziewiąta planeta, znajdująca się jeszcze za Neptunem? 
Ile planet jest w Układzie Słonecznym? Foto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

Naukowcy zakładają, że w Układzie Słonecznym jest jeszcze jedna, dziewiąta planeta. Wskazują na to obserwacje nietypowych orbit asteroid, znajdujących się za Neptunem. Coś musi wpływać na ich kształt. Czy jest to nieznana jeszcze planeta?

  • Układ Słoneczny według współczesnej wiedzy składa się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich - ośmiu planet.
  • W Układzie Słonecznym znajdują się m.in. 4 planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars) i 4 zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).
  • Za Neptunem znajduje się pas obiektów skalno-lodowych, tak zwany Pas Kuipera. 
  • W Układzie Słonecznym jest także 5 planet karłowatych, czyli obiektów astronomicznych pośrednich między planetami a małymi ciałami niebieskimi. Planety karłowate, wbrew nazwie, nie są zaliczane do planet. Jedną z nich jest Pluton - do 2006 roku uznawany za 9. planetę Układu Słonecznego. 


Układ Słoneczny wciąż kryje swoje tajemnice. O istnieniu tajemniczej, dziewiątej planety dyskutowano już kilka tysięcy lat temu w starożytnej Mezopotamii. Do niedawna były to jednak bardziej spekulacje astrologów niż wyniki naukowych badań astronomów.

Ile planet jest w Układzie Słonecznym?

Współcześni naukowcy nie wykluczają istnienia dziewiątej planety Układu Słonecznego. Obserwacje niektórych asteroid wskazują na to, że jakieś duże ciało niebieskie wyraźnie wpływa na ich orbity.

Czytaj także:

- Orbity tych okruchów krążących za Neptunem wskazują, że one krążą nie do końca przypadkowo. Stąd właśnie ta hipoteza, że jest jakaś ogromna planeta, która krąży gdzieś tam na obrzeżach Układu Słonecznego - tłumaczy Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.
Hipotezę o istnieniu dziewiątej planety Układu Słonecznego potwierdzają ostatnie badania japońskich naukowców. Twierdzą oni, że prawdopodobne jest istnienie takiej wciąż jeszcze nieodkrytej planety o masie od 1,5 do 3 mas Ziemi.


Posłuchaj

2:32
Dziewiąta planeta - relacja Przemysława Lisa
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Przemysław Lis
Data emisji: 7.05.2024
Godzina emisji: 9.17


dm

Polecane