Jak nadać życiu sens? Jacek Walkiewicz wie i tłumaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak nadać życiu sens? Jacek Walkiewicz wie i tłumaczy
Foto: Glow Images/East News

"Pełna moc możliwości” i ‘Pełna moc odwagi” to dwa najpopularniejsze filmy na youtube.com, będące wykładami psychologa Jacka Walkiewicza. – Sam byłem zaskoczony ich oglądalnością. Okazuje się, że brak odwagi w życiu i blokada w odkrywaniu własnych możliwości to bardzo powszechne problemy – mówił gość Grażyny Dobroń.

Posłuchaj

Psycholog Jacek Walkiewicz tłumaczy, jak przeżyć swoje życie jak film, z nami w roli głównej (Dobronocka/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wykłady Jacka Walkiewicza są przebojem internetu. – Samego mnie to zdziwiło, a wiem, że nawet czasami w szkołach są one oglądane. Albo oglądają je całe rodziny, czy osoby starsze. Wychodzi na to, że odwaga i rozpoznanie własnych możliwości to bardzo uniwersalna potrzeba – powiedział psycholog w audycji "Dobronocka".

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jacek Walkiewicz tłumaczył, że współcześnie ludzi znacznie wcześniej dopadają kryzysy życiowe. - Już około trzydziestki możemy odczuwać stabilizację jako przejaw wypalenia się. Czyli ten kryzys wieku średniego, który kiedyś pojawiał się dużo później, dziś przychodzi znacznie wcześniej. Problem w tym, że świat wcale nie jest stabilny. I przekonanie o tym, że jest, to trochę pułapka dla umysłu, bo zamyka nasza gotowość na oswajanie zmian i korzystanie z nich – tłumaczył gość Trójki.

Stabilizacja może być groźna

Z drugiej strony stabilizacja to też nuda. - Dziś widać, że ludzie znacznie szybciej się nudzą, nawet dzieci. Dla mnie w dzieciństwie kilka godzin stania przy trzepaku to nigdy  nie była nuda. A dziś dzieciaki mają mnóstwo zabawek z nudzą się znacznie szybciej – pokreślił psycholog.

Efektem rozwoju cywilizacyjnego jest też to, że żyje nam się wygodniej, a to bywa niebezpieczne. – Bo satysfakcja wypływa tajże ze starań i trudu. Żyjemy w coraz wygodniejszy świecie, coraz mniej się trudzimy, ale dlatego, że wszystko mamy, pewne rzeczy trochę tracą na wartości – dodał Jacek Walkiewicz.

Jak wobec tego nadać życiu sens i jak ruszyć z miejsca w sytuacji patowej? – Zawsze potrzebujemy wsparcia z zewnątrz, potrzebujemy kogoś, kto poda nam rękę. Ja jestem wielkim zwolennikiem zwracania się do specjalistów, mentorów, coachów. Pierwszym momentem podjęcia ratunku jest refleksja i spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Do tego też potrzebujemy kogoś, kto pomoże nam przejrzeć się jak w lustrze. Czasami, jadąc pociągiem 3 godziny, można odbyć rozmowę, która zmieni nasze życie. Ja zmieniłem swoje pod wpływem rozmowy w autobusie, trwającej pięć minut – powiedział gość Grażyny Dobroń.

Czas na poznanie siebie

Zdaniem psychologa mniej więcej do trzydziestych urodzin mamy czas na poznanie siebie, na doświadczanie różnych rzeczy. – Przy czym warto czasami otoczyć się nowymi ludźmi, posłuchać nowych głosów. Bo jeśli problemy rozważamy cały czas z tymi samymi ludźmi możemy się zapętlić. Warto też pamiętać, że życie rozumiemy wstecz, ale przezywamy wprzód. Niepokój i niepewność, będą nam towarzyszyć do końca, nie ważne ile się przeżyje. Natomiast przeżyte lata pozwalają zrozumieć przeszłość – dodał Jacek Walkiewicz.

Wizyta psychologa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie słuchaczy. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Jacek Walkiewicz odpowiedział na wiele pytań osób dzwoniących do audycji.

Jak żyć ze strachem? Czy warto zawsze iść za głosem serca? Jak radzić sobie w przezywaniu tragedii? O tym wszystkim z gościem Trójki rozmawiała Grażyna Dobroń.

Polecane