Jakie muzea nas przyciągają i dlaczego? Noc Muzeów okazją do spotkania ze sztuką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie muzea nas przyciągają i dlaczego? Noc Muzeów okazją do spotkania ze sztuką
Krakowska Noc Muzeów. Zwiedzający w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na Rynku Głównym w Krakowie. Foto: PAP/Art Service

Jakie muzea współcześnie wzbudzają największe zainteresowanie i jakie będą muzea przyszłości? Noc Muzeów wzbudza corocznie wielkie zainteresowanie i pokazuje kierunki rozwoju muzealnictwa.  

  • W tym roku Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedziło niemal dwa miliony ludzi.
  • W muzeach średnia temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza, a wilgotność 55 procent.
  • Noc Muzeów w tym roku jest organizowana 18 maja.


W sobotę, 18 maja w wielu miastach Polski organizowana jest już 20. Noc Muzeów, podczas której można zwiedzać nie tylko muzea, ale też inne instytucje. W Warszawie będzie to m.in. Sejm czy Belweder. Z tradycyjnych placówek muzealnych w stolicy będzie można odwiedzić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik. W Łodzi będzie można zwiedzić niektóre z najpiękniejszych willi, a we Wrocławiu - Muzeum Narodowe.


Najpopularniejsze i... najdziwniejsze muzea świata

Jakie muzea i dlaczego cieszą się największą popularnością na świecie? Na to pytanie w audycji "Swoją Drogą" starała się odpowiedzieć dr Joanna Jurga - projektantka przestrzeni, badaczka, wykładowczyni, autorka książki "Szałas na hałas. O tworzeniu poczucia bezpieczeństwa za pomocą zmysłów w domu, przestrzeni i Kosmosie". 

Czytaj także: 


- Moją ulubioną ekspozycją, a co za tym idzie i przestrzenią, do której odsyłam miłośników doznawania różnych wrażeń sensorycznych, jest... "Niewidzialna wystawa". Pozwala zmierzyć się z utratą wzroku, z którego czerpiemy 80 procent informacji o świecie zewnętrznym. W ogóle nie potrzebujemy tyle informacji wizualnych. Powinniśmy, więcej słuchać, więcej macać, więcej wąchać - mówi Joanna Jurga. 

- Taka druga przestrzeń, która mi przyszła do głowy - nie jest to przestrzeń ekspozycyjna, jest to przestrzeń doświadczalna - jest to "Kaplica ciszy" w Helsinkach - kontynuuje Joanna Jurga.    


Posłuchaj

22:05
Joanna Jurga o muzeach świata (Swoją Drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podczas Nocy Muzeów udostępniane są także magazyny i pracownie. Tego dnia można zobaczyć takie eksponaty, które na wystawach stałych czy czasowych, nie są prezentowane.  


Skarby w muzeach i w muzealnych magazynach

O tym jakie ciekawe dzieła sztuki, których próżno szukać na wystawach, można zobaczyć podczas Nocy Muzeów oraz o podróżach po muzeach świata opowiadała w audycji "Swoją Drogą" Maja Michalak - historyczka sztuki, która m.in. organizuje nietypowe kursy wiedzy o sztuce.

- Zawsze możliwość wejścia do magazynów, pracowni czy pracowni konserwatorskich, to jest coś, na co najbardziej się cieszę. Z muzeami jestem najbardziej obyta i też jest to taki najłatwiejszy dostęp do tych miejsc, gdzie sztuka jest prezentowana. Kiedy możemy wejść do magazynów największych muzeów, to czujemy się jak dzieci, nawet my, historycy sztuki. Możemy przebierać wśród niedostępnych dzieł. Możemy też dopytać w jaki sposób są magazynowane, w jaki sposób się je kataloguje. Zawsze taka wizyta jest bardzo, bardzo dużą przyjemnością - mówi Maja Michalak.   

Posłuchaj

25:17
Maja Michalak o skarbach ukrytych w muzeach i muzealnych magazynach (Swoją Drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Swoją Drogą
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gościnie: Joanna Jurga (projektantka przestrzeni) i Maja Michalak (historyczka sztuki)
Data emisji:
 18.05.2024
Godziny emisji: 10.23, 12.42

dm 

Polecane