Służba zdrowia tkwi w pułapce
2012-09-12, 11:09 | aktualizacja 2012-09-12, 23:09
Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"): Nie jest możliwe, by placówki takie jak Centrum Zdrowia Dziecka były instytutami badawczymi i pełniły usługową rolę w skali całego kraju, a jednocześnie funkcjonowały, jak każdy inny szpital powiatowy.
Posłuchaj
Zdaniem publicysty "DGP" potrzebna jest nowa i konsekwentna polityka ze strony resortu zdrowia, która przecież nigdy do końca nie będzie funkcjonowała na zasadach rynkowych.
- Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, by dzieci były leczone i by w tej sprawie nie podnoszono kwestii pieniędzy. Ale informacje o gwałtownym wzroście płac w CZD, gdy przychody rosły nieproporcjonalnie wolniej, są bardzo niepokojące - zauważył Piotr Gabryel ("Uważam Rze").
Zdaniem Grzegorza Osieckiego problem rosnących płac, czy to na skutek akcji protestacyjnych, czy też decyzji Ministerstwa Zdrowia, od kilku lat dotyczy wielu placówek w Polsce. - Nier dziwi więc, że firmy restrukturyzujące szpitale zaczynają od zmiany formy zatrudnienia personelu z etatu na kontrakt - zauważył.
Posłuchaj innych rozmów z dziennikarzami polskich i zagranicznych mediów >>>
Sojusz Lewicy Demokratycznej sugeruje, że pieniądze dla CZD znalazłyby się, gdyby zlikwidowano Instytut Pamięci Narodowej, którego działalność uważają za zbyt kosztowną. W piątek wniosek SLD ma być głosowany w Sejmie. Posłuchaj co sądzą o nim publicyści!
Audycję przygotował i prowadził Krystian Hanke.
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.