"Posady Swoim Ludziom, czyli PSL"
2012-07-19, 10:07 | aktualizacja 2012-07-19, 15:07
- Mnie nie oburza tylko to, że człowiek PSL-u zagarniał pod siebie dużą sumę pieniędzy, ale to, że dzieje się tak także w prywatnych spółkach, których menadżerowie coraz częściej funkcjonują w zupełnie innym świecie - mówi Maciej Gdula ("Krytyka polityczna").
Posłuchaj
Premier Donald Tusk po dymisji ministra rolnictwa i sprawie tzw. "taśm Serafina" zapowiada powrót ustawy mającej odpolitycznić spółki Skarbu Państwa. - Tak funkcjonuje PSL, to jest partia rodzinna. Nawet tłumaczy się nazwę: Posady Swoim Ludziom, czyli PSL - mówi o aferze z taśmami Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") i przypomina, że ustawa z zeszłego roku była jedynie elementem rozgrywki pomiędzy Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną.
- Schetyna był gorącym przeciwnikiem ustawy, ponieważ przesuwała punkt ciężkości mianowania zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa z ministra skarbu na teoretycznie niezależne ciało w kancelarii premiera. Istniało podejrzenie, że będzie się tym zajmować najbliższe otoczenie premiera i skonfliktowany z Grzegorzem Schetyną Jan Krzysztof Bielecki - zauważa gość Mai Borkowskiej.
Maciej Gdula ("Krytyka polityczna") twierdzi, że warto zastanowić się, czy formuła odpolitycznienia jest dzisiaj trafna i czy nie jest archaiczna. - Jak ktoś mówi, że trzeba spółki odpolitycznić, to trochę się zachowuje jakby był w latach 90. Uważa, że spółkami można zarządzać w sposób ekspercki - ocenia. Gość Trójki podkreśla, że po kryzysie takiej formuły nie powinno się używać, bo to niezależni eksperci doprowadzali do fatalnych decyzji ekonomicznych.
- Chciałbym, żeby premier "wsadzał" politycznych szefów spółek, a ci dbali o interes publiczny i nie szkodzili ani firmom, ani gospodarce, ani pracownikom - podkreśla Maciej Gdula. Publicysta zaznacza, że PSL rozumie polityczność zupełnie inaczej. - Polityczni kandydaci to ci, których znamy i nie musimy się obawiać - mówi Gdula. Michał Szułdrzyński zauważa, że polityków możemy rozliczać w wyborach, a ekspertów rozliczyć nie sposób.
Publicyści zastanawiali się także nad przyszłością koalicji. Więcej dowiesz się słuchając całej dyskusji "Komentatorów - 19 lipca 2012".
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.
(ed)