O Praskim Rzeźniku bez patosu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O Praskim Rzeźniku bez patosu
Samochód, w którym jechał i został śmiertelnie ranny Reinhard HeydrichFoto: fot. Bundesarchiv, Bild 146-1972-039-44/nieznany/CC-BY-SA/lic.CC

Tytuł powieści, wyróżnionej rok temu prestiżową francuską Nagrodą Goncourtów w kategorii debiut literacki, jest akronimem wyrażenia "Himmlers Hirn heisst Heydrich" – "mózg Himmlera nazywa się Heydrich".

Posłuchaj

O książce "HHhH" opowiada Michał Nogaś
+
Dodaj do playlisty
+

- Reinhard Heydrich od września 1941 roku był protektorem Czech i Moraw i to on właśnie opracował plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Kilka miesięcy później zaczęły działać obozy zagłady – mówi Michał Nogaś wprowadzając w fabułę powieści "HHhH".

/

W 1942 roku czechosłowacki wywiad zaplanował Operację Anthropoid - zamach na SS-mana, który nosił przydomki: Blond Bestia, Archanioł Zła czy Rzeźnik z Pragi.

- Laurent Binet stworzył ciekawie skonstruowaną i opartą na faktach opowieść o dzielnych żołnierzach, którzy najpierw w Londynie przygotowywali się do przeprowadzenia zamachu na Heydricha, a następnie zostali zrzuceni w okolicach Pragi i czekali na sygnał, by go przeprowadzić – opowiada Michał Nogaś.

Nie tylko zamachowcy - Czech Jan Kubiš i Słowak Jozef Gabčik, są bohaterami książki. Jest też sam Heydrich. Poznajemy jego upodobania, zachowanie i wiarę w to, że jest nadczłowiekiem.

Jest to wreszcie opowieść o bestialstwie i terrorze, jakie na początku lat 40. zapanowały w Czechach i na Morawach. – Książka jest napisana bez patosu, momentami nawet zabawna, zdecydowanie ją Państwu polecam - zachęca Michał Nogaś.

Posłuchaj całej rozmowy Michała Nogasia z Wojciechem Mannem.


"HHhH", Laurent Binet, przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wyd. Lityerackie, Kraków, 2011. Premiera - 21 września.



Polecane