Proste ćwiczenia kluczem do długowieczności. Jak zaplanować trening?
2025-01-18, 11:01 | aktualizacja 2025-01-18, 11:01
- Kluczem do długowieczności, można powiedzieć, jest aktywność fizyczna. To takie leczenie, które ma najmniej działań niepożądanych. Jest nawet takie powiedzenie: nie bój się ćwiczyć; bój się, co się stanie jeśli nie będziesz ćwiczyć - podkreśla ortopedka dr Urszula Zdanowicz. Co równie ważne, o zdrowie możemy zadbać nawet poprzez drobną zmianę naszych nawyków.
Dzięki regularnej aktywności fizycznej (a dodajmy, że nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia) możemy nie tylko poprawić swoje zdrowie, ale też zapobiegać pewnym schorzeniom. Jak więc wprowadzić odrobinę ruchu do codziennego dnia? O tym dr Urszula Zdanowicz opowiedziała w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim.
Posłuchaj
Prewencyjna aktywność fizyczna
Dlaczego warto wprowadzić do swojego planu dnia aktywność fizyczną? Jak wyjaśnia gościni radiowej Trójki, ćwiczenia to jeden ze skuteczniejszych środków prewencyjnych w przypadku chorób neurodegeneracyjnych - takich jak Alzheimer czy demencja starcza.
- Mówimy o chorobach, przy których tracimy pamięć, orientację i nie wiemy, kim jesteśmy, a czasami nie poznajemy bliskich osób. Aktywność fizyczna zmniejsza to ryzyko kilkukrotnie. Nawet aktywność o mniejszym nasileniu będzie poprawiała to, co nam się dzieje w głowie - podkreśla dr Urszula Zdanowicz. - To się dzieje trochę w takich mechanizmach, że aktywność fizyczna eliminuje inne czynniki ryzyka: wysoki cholesterol, nadwagę i choroby układu sercowo-naczyniowego. Powoduje też, że zwiększa się przepływ krwi przez mózg. Wtedy hipokamp, czyli struktura w mózgu odpowiedzialna za pamięć krótkotrwałą i długotrwałą, nie kurczy się, jak to się dzieje na starość - wyjaśnia ekspertka.
Przeczytaj także
- "No-buy 2025". Nowy trend to rezygnowanie z zakupów
- Wstyd towarzyszy nam przez całe życie. Czego się wstydzimy i dlaczego?
- Pracownicy medyczni w Polsce a kryzys zdrowia psychicznego. Dane są niepokojące
Najlepiej zacząć od zmiany nawyków
Warto zaznaczyć, że codzienna aktywność fizyczna nie musi wiązać się od razu z bieganiem maratonów. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, jak przypomina Krzysztof Łoniewski, 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo. Można to przełożyć na pięć żwawych spacerów po 30 minut.
Dr Urszula Zdanowicz dodaje z kolei, że można próbować się więcej ruszać w czynnościach dnia codziennego. - Można na przykład dalej zaparkować, wysiąść przystanek wcześniej, albo wejść po schodach a nie jechać windą. Nawet w wielu aspektach takie zwiększanie ruchu już będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie - podpowiada ortopedka. - Trzeba wymyślić taki rodzaj aktywności, który nam sprawia przyjemność. Inaczej tylko wybitne jednostki będą w stanie się do tego zmusić - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: dr Urszula Zdanowicz (ortopedka)
Data emisji: 18.01.2025
Godzina emisji: 7.18
qch