Pracownicy medyczni w Polsce a kryzys zdrowia psychicznego. Dane są niepokojące
2025-01-16, 19:01 | aktualizacja 2025-01-16, 19:01
Lekarze w Polsce są nieszczęśliwi. Mają problemy ze snem, a niektórzy myślą o odebraniu sobie życia - takie wnioski płyną z raportu Fundacji "Polki w medycynie", który dotyczy kondycji psychicznej medyków. Problem jest jednak bardzo złożony; dotyczy nie tylko lekarek i lekarzy, a zmagać się z nim mogą już osoby w trakcie studiów medycznych.
Jako główne powody złej kondycji psychicznej w raporcie wskazano seksizm, przemoc słowną oraz brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Oprócz tego ponad 80 proc. badanych przyznało, że w ciągu ostatnich 30 dni poprzedzających czuli się nieszczęśliwi lub smutni.
Posłuchaj
Problem, którego pełnej skali nie znamy
Raport fundacji "Polki w medycynie" zawiera jednak więcej alarmujących danych. - Informacja, że ok. 15 proc. badanych w ciągu ostatnich 30 dni poprzedzających wypełnienie formularza miało myśli samobójcze, było dla nas chyba najbardziej wstrząsające - przyznaje lekarka Jagoda Hofman-Hutna.
Jak zaznacza Bartosz Bielecki, nie znamy pełnej skali problemu. Wiemy jednak, jak może wyglądać, i że dotyka już studentów medycyny. - Studia medyczne są szalenie niewyrozumiałe. Tak naprawdę wobec wszelkich form niedyspozycji, nawet fizycznych; nie mówiąc już o problemach natury psychicznej, które jeszcze trudniej czasami udokumentować i udowodnić - wyjaśnia dr Jagoda Hofman-Hutna. - Mimo że my się uczymy, jak dbać o innych, to nie bardzo kładziony jest nacisk na to, byśmy dbali o samych siebie - dodaje.
Zagrożenie nie tylko dla lekarek i lekarzy
Należy dodać, że szczególnie narażeni na kryzys zdrowia psychicznego są również m.in. pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Zaczynają się problemy ze snem, rozdrażnienie i brak koncentracji przy wykonywaniu podstawowych rzeczy. To także niekorzystne sny i ucieczka w różnego rodzaju używki: od sportów ekstremalnych, przez alkohol i hazard. (...) Oczywiście to, w jaki sposób, to ktoś prezentuje, jest zróżnicowane - wymienia Jacek Wawrzynek z Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
Lekarzom trudniej sięgnąć po pomoc
Choć nie ma wątpliwości, że problem istnieje i jest poważnym zagrożeniem dla pracowników służby medycznej, to wciąż brakuje dla nich systemowych rozwiązań na tym polu. Niektóre instytucje oferują jednak pomoc, to na przykład Warszawa Okręgowa Izba Lekarska. - Każdy lekarz, który jest zaniepokojony swoim zdrowiem psychicznym i czuje, że być może potrzebuje takiego wsparcia, może się zgłosić. W ramach tego, że jest członkiem Izby, może korzystać z krótkiej interwencji psychoterapeutycznej, do dziesięciu spotkań - wyjaśnia psychiatrka Magdalena Flaga-Łuczkiewicz.
Przeczytaj także
- Depresja, to... znikanie. Polska zmaga się z kryzysem
- Naukowcy są pewni: samotność szkodzi, jak paczka papierosów dziennie
Ekspertka zaznacza jednocześnie, że lekarzom i lekarkom trudniej sięgnąć po pomoc. - Dbanie o zdrowie i dobrostan jest de facto elementem lekarskiego profesjonalizmu; to przekaz do wszystkich. Drugi przekaz, do tych, którzy widzą, że jest problem, ale boją się zgłoszenia po pomoc. Tu przekaz jest prosty: przyjście gdzieś i powiedzenie "proszę o pomoc" to nie wyraz słabości, ale odwagi - podkreśla rozmówczyni Bartosza Bieleckiego.
Gdzie szukać pomocy?
800 70 2222 <- bezpłatny numer Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Numer dostępny jest bezpłatnie, całodobowo i 7 dni w tygodniu.
22 484 88 01 <-Antydepresyjny numer zaufania.
22 484 88 04 <- Telefon zaufania młodych.
116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.
22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.
800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.
116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 16.01.2024
Godzina emisji: 17.19
qch