Poświąteczna plaga, czyli powszechne marnowanie jedzenia
2024-12-27, 12:12 | aktualizacja 2024-12-27, 12:12
87 procent Polaków wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. W koszach ląduje blisko 62 tys. ton produktów żywnościowych, co daje aż 1,6 kg na osobę!
W okresie świąt w naszych śmietnikach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki. Co można zrobić, aby to przerażające marnotrawstwo ograniczyć?
Posłuchaj
Bezmyślność czy przywiązanie do tradycji?
Kiedyś święta, zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocne, były okazją, by po okresie postu dobrze się najeść. Dlatego też stoły aż uginały się od jadła. Jednak dzisiaj, w czasach powszechnej obfitości także jedzenia, takie podejście traci sens. A świąteczne szaleństwo żywieniowe kończy się zazwyczaj marnowaniem jedzenia. W niektórych miejscowościach są jadłodzielnie, gdzie można oddać część produktów, ale niestety - większość trafiana śmietnik.
To nie świadczy o lekkomyślności Polaków czy ich rozrzutności, ale o tym, że jak nikt inny na świecie dbamy o tradycję: - Większość Polaków deklaruje, że w te święta miało na stole od sześciu do 10. dań, a 30 procent naszego społeczeństwa przyznaje, że chce mieć na świątecznym stole więcej, niż 12 posiłków. Siłą rzeczy nie ma możliwości, abyśmy przy tak zastawionym stole, byli w stanie zjeść całą, zakupioną żywność - tłumaczy Norbert Konarzewski z Federacji Polskich Banków Żywności.
Nie tylko ekonomia, ale i ekologia
W skali roku gospodarstwa domowe wyrzucają ponad trzy miliony ton żywności. A okres świąteczny sprzyja nadmiarowym zakupom. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że kwestia wyrzucania żywności to także poważny problem ekologiczny. - Jeden kilogram wyrzucanej żywności, to 4,5 kg dwutlenku węgla w atmosferze - wskazuje Beata Ciepła, prezes zarządu Banku Żywności w Krakowie.
Przeczytaj także
- Polska co roku marnuje prawie 5 mln ton żywności! Jak to zmienić?
- Szykujesz kolację wigilijną? Nie przesadzaj z zakupami, nie przesadzaj z jedzeniem!
- Co zrobić, by nie marnować jedzenia w święta? Boże Narodzenie w duchu zero waste
- Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki
Jadłodzielnie duże i małe
Pewnym, choć nie całkowitym i nie jedynym, rozwiązaniem problemu są jadłodzielnie. W Warszawie działa ich ok. 50., a w całej Polsce jest ich kilkaset. - Znajdują się w większych i mniejszych miastach, ale też docierają do nas informacje z bardzo małych miast, gdzie również chcą się włączyć w ideę niemarnowania jedzenia i powstają takie projekty. Niekoniecznie muszą one być z urzędu, często są to po prostu oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy chcieliby mieć takie miejsce u siebie – opowiada Kinga Mędrzycka, koordynatorka Foodshering Warszawa.
Jak się dzielić jedzeniem?
Są oczywiście pewne zasady, których należy się trzymać, oddając produkty do jadłodzielni, bo są one miejsce do dzielenia się, a nie oddawania rzeczy nieprzydatnych do spożycia, albo niesmacznych. - Jeżeli chcemy zanieść słoik przygotowanych przez nas wigilijnych potraw, które nam zostały, to powinna być określona data przygotowania, ale również skład potrawy - instruuje Norbert Konarzewski.
Najważniejsze zasady ratownika pożywienia
- planuj - chodzi oczywiście o rozsądne, zaplanowane zakupy;
- przechowuj - naucz się przechowywać jedzenie tak, by jak najdłużej wytrzymało;
- przetwarzaj - wykorzystuj produkty, które pozostały;
- podziel się - jeżeli mimo stosowania trzech poprzednich zasad, zostało Ci jedzenie, przekaż je potrzebującym, np. do jadłodzielni.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 27.12.2024
Godzina emisji: 6.43, 7.44
pr/pj