Reklama

reklama

Bożonarodzeniowe przemówienie, czyli o czym mówią do narodu władcy i prezydenci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bożonarodzeniowe przemówienie, czyli o czym mówią do narodu władcy i prezydenci?
Królowa Elżbieta II podczas pierwszego przemówienia bożonarodzeniowego, które było transmitowane w telewizji. 25.12.1957Foto: PAP/EPA

Boże Narodzenie to czas, w którym – w specjalnych przemówieniach – zwracają się do swoich obywateli królowe i królowie, prezydenci czy inni ważni politycy oraz dostojnicy.

Najbardziej znane są przemówienia władców Korony Brytyjskiej oraz, co oczywiste, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Historia tych wystąpień jest niezwykle bogata i ma wymiar nie tylko symboliczny, ale czasami też polityczny.


Posłuchaj

7:48
Tradycyjne bożonarodzeniowe przemówienia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tradycja królewskich przemówień

Przez wiele lat, i chyba nawet do dzisiaj, przemówienia brytyjskich władców są tymi najważniejszymi, najbardziej wyczekiwanymi. Zaczęło się od przemówień radiowych Jerzego II jeszcze na początku lat 30. XX wieku. Warto też pamiętać, że królowa Elżbieta II jako pierwsza, swoje przemówienie wygłosiła nie tylko przed mikrofonem radiowym, ale także przed kamerami telewizji. Był rok 1957.

Król Karol III złamał tradycję, gdyż zazwyczaj przemówienia były wygłaszane, czy też nagrywane, w pałacu Buckingham albo w Windsorze. Tymczasem on wygłosił je w zabytkowej kaplicy szpitalnej Fitzrovia Chapel. Jednak ten wybór nie jest przypadkowy: król leczy się onkologicznie. Terapia przebiega podobno bardzo dobrze, Karol III powrócił do swoich obowiązków, ale prawdopodobnie w przemówieniu nawiąże do swojej choroby i ogólnie – stanu zdrowia brytyjskiego społeczeństwa.

Przeczytaj także


Polski akcent u Raegana

Jednak pierwszymi, którzy zaczęli swoje bożonarodzeniowe przemówienia wygłaszać przez radio, byli prezydenci USA, a działo się to już w latach 20. minionego wieku, a więc prawie dokładnie 100 lat temu.

Tradycyjnie są one nadawane z Gabinetu Owalnego, choć zdarzało się także, że z ogrodu Białego Domu. Zazwyczaj były poświęcone świątecznej refleksji, radosnym czasom, choince i prezentom. Jednak zdarzyło się i tak, że jedno miało niezwykłą wartość dla Polaków: kiedy 23 grudnia 1981 roku Ronald Reagan prawie połowę czasu poświęcił właśnie naszemu krajowi, w którym 10 dni wcześniej wprowadzono stan wojenny.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Michał Strzałkowski
Data emisji: 24.12.2024
Godzina emisji: 6.45

pr/am

Polecane