Choinka, bombki, ozdoby: tradycja, która się zmienia, ale wciąż łączy
2024-12-23, 20:12 | aktualizacja 2024-12-23, 20:12
Tradycja choinki, stroików ozdobionych bombkami, łańcuchami jest w Polsce szczególnie żywa. Zmieniają się trendy, kształty i kolory bombek, ale choinka wciąż króluje w święta.
Kiedyś choinkę przyozdabiano cukierkami w kolorowych papierkach, ozdobami ręcznie tworzonymi ze słomy, łańcuchami z papieru, jabłkami, orzechami, zapalano też prawdziwe świeczki. Dzisiaj królują różnego rodzaju bombki, są też światełka, w tej najnowszej wersji sterowane przez smartfona. Ale idea drzewka, przy którym wszyscy się spotykają, pozostała.
Posłuchaj
Szklane nośniki rodzinnej pamięci
Szklane ozdoby wieszane na choinkach to nie tylko zwykłe przedmioty, które cieszą oko: prawie w każdej rodzinie są stare bombki lub ozdoby "po rodzicach, po babci". Takie nośniki rodzinnej pamięci to zarazem cenne pamiątki sprzed wielu, czasami nawet ponad stu lat. - Mam taką bombkę po babci z napisem "Oleńka", bo miała na imię Aleksandra. I zawsze wisi na centralnym miejscu - opowiada jedna ze słuchaczek. - Ja dostałam w spadku po mamie, po babci. I moja nastoletnia córka też to pielęgnuje – zdradza inna.
Przeczytaj także
- Święta Bożego Narodzenia bywają stresujące. Jak je przetrwać?
- Pantofelek i św. Mikołaj w wannie. Które z bombek cieszą się największym powodzeniem?
- Szykujesz kolację wigilijną? Nie przesadzaj z zakupami, nie przesadzaj z jedzeniem!
Bombkowe hity: postaci z bajek
Każda szklana bombka to efekt ciężkiej, całkowicie ręcznej roboty. - Na pewno jest uciążliwa: hałas, gorąco. Na końcu tego palnika w który dmuchamy jest do 900. stopni! - mówi Mirosława Drozd pracująca w fabryce bombek w Gnieźnie.
Jak wszystko, bombki również podlegają modzie: wśród dzieci zawsze popularne są postaci z bajek, a dla starszych święte rodziny, żabki, króliczki. W tym roku również popularne są bombki w kolorach ziemi: bordo, brązy zielenie.
Ale np. w USA, gdzie również trafiają polskie bombki niezmiennie wszystko musi być na bogato: kolorowo i błyszcząco.
Posłuchaj
Blokowa choinka jednoczy sąsiadów
Ale cóż znaczyłyby bombki bez drzewka, na którym można je powiesić? Drzewko, choinka, jest nośnikiem tradycji jednoczącym wszystkich. Np. w bloku na warszawskiej Pradze od lat takie drzewko jest wystawiane na klatce schodowej. - Tradycja jest bardzo długa: ja mieszkam w tym bloku od 15 lat, ale tak naprawdę zaczęło się, kiedy powstał blok, w latach 80. XX w. - opowiada pani Magda. - Dwa, trzy dni wcześniej pojawia się ogłoszenie, że zbiera się Komitet Choinkowy i będziemy wspólnie ubierać choinkę. Pan Krzysztof z parteru, przewodniczący tego komitetu, przynosi choinkę, wiesza bombki, a potem to już ubierają ją dzieci - zdradza.
A sąsiedzi przynoszą krzesła, stolik, na którym stawiają ciasta, coś do jedzenia i coś do picia. A potem wszyscy stają razem i śpiewają kolędy. Ta blokowa choinka odbywa się 2-3 dni przed prawdziwą choinką, ale choinka stoi ubrana długo, aż do lutego.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Gościni: Magda Augustyniak (mieszkanka bloku na warszawskiej Pradze)
Data emisji: 23.12.2024
Godzina emisji: 18.40, 16.38
pr/dz