Reklama

reklama

Choinka, bombki, ozdoby: tradycja, która się zmienia, ale wciąż łączy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Choinka, bombki, ozdoby: tradycja, która się zmienia, ale wciąż łączy
Choinka to jeden symboli świąt Bożego NarodzeniaFoto: Shutterstock

Tradycja choinki, stroików ozdobionych bombkami, łańcuchami jest w Polsce szczególnie żywa. Zmieniają się trendy, kształty i kolory bombek, ale choinka wciąż króluje w święta.

Kiedyś choinkę przyozdabiano cukierkami w kolorowych papierkach, ozdobami ręcznie tworzonymi ze słomy, łańcuchami z papieru, jabłkami, orzechami, zapalano też prawdziwe świeczki. Dzisiaj królują różnego rodzaju bombki, są też światełka, w tej najnowszej wersji sterowane przez smartfona. Ale idea drzewka, przy którym wszyscy  się spotykają, pozostała. 


Posłuchaj

3:08
Stare bombki: szklane nośniki rodzinnej pamięci (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szklane nośniki rodzinnej pamięci

Szklane ozdoby wieszane na choinkach to nie tylko zwykłe przedmioty, które cieszą oko: prawie w każdej rodzinie są stare bombki lub ozdoby "po rodzicach, po babci". Takie nośniki rodzinnej pamięci to zarazem cenne pamiątki sprzed wielu, czasami nawet ponad stu lat. - Mam taką bombkę po babci z napisem "Oleńka", bo miała na imię Aleksandra. I zawsze wisi na centralnym miejscu - opowiada jedna ze słuchaczek. - Ja dostałam w spadku po mamie, po babci. I moja nastoletnia córka też to pielęgnuje – zdradza inna.

Przeczytaj także


Bombkowe hity: postaci z bajek

Każda szklana bombka to efekt ciężkiej, całkowicie ręcznej roboty. - Na pewno jest uciążliwa: hałas, gorąco. Na końcu tego palnika w który dmuchamy jest do 900. stopni! -  mówi Mirosława Drozd pracująca w fabryce bombek w Gnieźnie.

Jak wszystko, bombki również podlegają modzie: wśród dzieci zawsze popularne są postaci z bajek, a dla starszych święte rodziny, żabki, króliczki. W tym roku również popularne są bombki w kolorach ziemi: bordo, brązy zielenie.

Ale np. w USA, gdzie również trafiają polskie bombki niezmiennie wszystko musi być na bogato: kolorowo i błyszcząco.


Posłuchaj

4:17
Sąsiedzka wigilia w bloku (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Blokowa choinka jednoczy sąsiadów

Ale cóż znaczyłyby bombki bez drzewka, na którym można je powiesić? Drzewko, choinka, jest nośnikiem tradycji jednoczącym wszystkich. Np. w bloku na warszawskiej Pradze od lat takie drzewko jest wystawiane na klatce schodowej. - Tradycja jest bardzo długa: ja mieszkam w tym bloku od 15 lat, ale tak naprawdę zaczęło się, kiedy powstał blok, w latach 80. XX w. - opowiada pani Magda. - Dwa, trzy dni wcześniej pojawia się ogłoszenie, że zbiera się Komitet Choinkowy i będziemy wspólnie ubierać choinkę. Pan Krzysztof z parteru, przewodniczący tego komitetu, przynosi choinkę, wiesza bombki, a potem to już ubierają ją dzieci - zdradza.

A sąsiedzi przynoszą krzesła, stolik, na którym stawiają ciasta, coś do jedzenia i coś do picia. A potem wszyscy stają razem i śpiewają kolędy. Ta blokowa choinka odbywa się 2-3 dni przed prawdziwą choinką, ale choinka stoi ubrana długo, aż do lutego.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Gościni: Magda Augustyniak (mieszkanka bloku na warszawskiej Pradze)
Data emisji: 23.12.2024
Godzina emisji: 18.40, 16.38

pr/dz

Polecane