Całkowity brak słodyczy szkodzi zdrowiu? Sprawdzili to szwedzcy naukowcy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Całkowity brak słodyczy szkodzi zdrowiu? Sprawdzili to szwedzcy naukowcy
Okazuje się, że całkowita rezygnacja ze słodyczy niekoniecznie ma wpływ na nasze zdrowieFoto: SeventyFour/Shutterstock

Szwedzcy naukowcy na podstawie spisów ludności prowadzonych przez ostatnie dwie dekady doszli do wniosku, że całkowite odstawienie słodyczy z diety może działać niekorzystnie na zdrowie. Ich wnioski dotyczyły szansy wystąpienia chorób serca względem tego, ile łakoci spożywamy. I choć badania nie są jednoznaczne, słodka przekąska raz na jakiś czas rzeczywiście może nas pomóc. 

Badania nad zależnością między zdrowiem a ilością spożywanych słodyczy przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Sprawdzili oni dane 69 tysięcy osób, zebranych w ramach dwóch badań kohortowych. Uczestnicy badania w jego trakcie wypełnili dwukrotnie ankiety dietetyczne - w 1997 i 2009 roku; ich stan zdrowia  monitorowano do 2019 roku.

Posłuchaj

3:06
Całkowity brak słodyczy szkodzi zdrowiu? Sprawdzili to szwedzcy naukowcy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Według ustaleń szwedzkich badaczy na choroby serca cierpieli zarówno ci, którzy przesadzali ze słodyczami, jak również osoby całkowicie rezygnujące ze słodkich przekąsek. Najlepsze wyniki odnotowano natomiast u osób, które potrafiły znaleźć złoty środek. 

Jedz słodycze - będziesz zdrowy?

- Raz na jakiś czas, jeżeli zjemy coś słodkiego i jest to wkomponowane w nasz jadłospis, to jest to jak najbardziej prozdrowotne działanie - tłumaczy dietetyczka Hanna Stolińska. Ekspertka zaznacza jednocześnie w rozmowie z Józefem Niewiarowskim, że jest to bardzo skomplikowana kwestia. Nie każdy ma w końcu zdrowy organizm i stosuje się do odpowiedniej diety. Jeśli jednak spełniamy te wymogi, nie powinniśmy odmawiać sobie ciastka zjedzonego w gronie przyjaciół.

Przeczytaj także

Warto dodać, że całkowita rezygnacja ze słodyczy będzie szkodliwa również dla naszego zdrowia psychicznego. - Prędzej czy później skończy się na tym, że to będzie napad na daną słodycz czy inny niezdrowy produkt. (...) Rządzą nami hormony i stres, zawsze może się to źle skończyć, czyli napadem na jedzenie - przestrzega dietetyczka.

    Odmawianie sobie przyjemności może szkodzić

    Przy wynikach badań szwedzkich naukowców trzeba też zwrócić uwagę na inny, bardziej psychologiczny aspekt odmawiania sobie słodyczy: całkowita rezygnacja z łakoci zwykle ma efekt odwrotny do zamierzonego. - Kiedy robimy sobie coś wbrew sobie, wbrew swojej naturze, zaczynamy się ograniczać. Jeżeli robimy to za ostro może nastąpić coś takiego, że w sytuacji pierwszego grzeszku pomyślimy sobie "nie ma co, bo już zgrzeszyłem" - wyjaśnia prof. Dominika Maison, psycholożka i badaczka zachowań konsumenckich z Panelu Badawczego Ariadna.

    ***

    Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
    Prowadzi: Robert Grzędowski
    Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
    Data emisji: 12.12.2024
    Godzina emisji: 6.37

    Polecane