Reklama

reklama

Seniorzy, podcasty i kontrowersyjne tematy. Tego warto posłuchać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Seniorzy, podcasty i kontrowersyjne tematy. Tego warto posłuchać!
W ramach unijnych projektów seniorzy z kilku polskich miast nagrali podcasty na temat m.in. dyskryminacjiFoto: Shutterstock/My July

Grupa seniorów z kilku polskich miast zajęła się realizacją programów radiowych i podcastów poruszających drażliwe i kontrowersyjne tematy, jak uprzedzenia, dyskryminacja osób LGBT czy ageizm.

Te materiały powstały w ramach projektu "Dojrzałość nie wyklucza. Świadomy senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych". Jest on realizowany dzięki programowi "Building Bridges" i finansom Unii Europejskiej.


Posłuchaj

9:45
Seniorzy robią podcasty na kontrowersyjne tematy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Znać swoje prawa

Głównym założeniem programu "Building Bridges" jest podnoszenie wiedzy na temat Europejskiej Karty Praw Podstawowych i praw dotyczących każdego Europejczyka.

- W praktyce oznacza to, że powinniśmy znać swoje prawa, wiedzieć, jak ich bronić i szanować prawa innych osób. Jeśli pomyślimy o dyskryminacji, uprzedzeniach czy o tym, jak wiele praw jest wciąż łamanych, to się okaże, że dużo trzeba jeszcze w związku z tym zrobić - mówi Małgorzata Szlendak z Fundacji Pro Cultura, która ten projekt prowadzi.

Seniorzy rozmawiają o dyskryminacji

Seniorzy w pierwszym etapie przeszli szkolenia, podczas których sami mogli się nauczyć na temat dyskryminacji, trochę oswoić się z tematem, znaleźć właściwe słowa, aby o tym temacie rozmawiać. W drugim etapie poproszono ich o nagranie audycji. - Osoby senioralne, dziennikarze-amatorzy, podjęli trudny temat dyskryminacji i ruszyli "na ulice", żeby robić sondy, nagrywać materiały, rozmawiać. Najczęściej poruszany był temat osób z niepełnosprawnościami, ale także osób nieheteronormatywnych - opowiada rozmówczyni Michała Matusa.

Przeczytaj także


Delikatność i szacunek dla innych

Rozmowy o uprzedzeniach i dyskryminacji są z założenia trudne. Tym bardziej, jeśli przeżyło się 70 lat, ma pewne nawyki i ogląd na temat świata.

- A tu się okazało, że te wszystkie osoby senioralne podeszły do tematów po pierwsze z otwartą głową, po drugie z autentyczną ciekawością, a po trzecie, i to widać po tych audycjach, z delikatnością i szacunkiem do drugiego człowieka - wskazuje Trójkowa gościni. - To widać szczególnie przy okazji audycji z Parady Równości w Krośnie. Nagrali materiał z osobami, które szły w tej paradzie, ale nagrały też kontrmanifestację: głosy osób, które wyszły manifestować przeciwko. Co ciekawe, nikt im tego nie podpowiadał: to był ich własny pomysł. Jedna i druga część materiału była bardzo wyważona, z wielkim szacunkiem dla obu stron - zapewnia.

Tych i wielu innych materiałów zrealizowanych przez osoby senioralne można posłuchać pod adresem radiosovo.pl.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: Małgorzata Szlendak (Fundacja Pro Cultura)
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 17.12

pr/ans

Polecane