W poszukiwaniu nowych źródeł energii - kukurydza, a może latawce?
2024-11-28, 14:11 | aktualizacja 2024-12-02, 15:12
Aż 81,7 procent ciepła i 70 procent energii elektrycznej w naszym kraju, pozyskiwane jest ze spalania paliw węglowych. Tylko 2,9 procent ciepła oraz 5 procent energii elektrycznej, produkowane jest z biomasy. Czy latawce typu kite oraz odpadki pozostałe po zbiorze kukurydzy mogą stać się nowymi źródłami energii?
Jak zmienić strukturę polskiej energetyki i rozpocząć odchodzenie od paliw kopalnych? Takie pytanie już od lat stawiają sobie polscy naukowcy i poszukuję alternatywnych źródeł energii.
Posłuchaj
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają prace nad wykorzystaniem do produkcji energii kukurydzy, a z kolei Politechnika Warszawska pracowała nad pozyskiwaniem energii z latawców.
Przeczytaj także
- Kim byli myśliwy zamieszkujący tatrzańskie jaskinie w epoce kamienia?
- Tajemnice słowiańskich grobów. Zosia - "strzyga" z Pnia
- Pożyteczna "meduza" ma dostarczać dane do oceny stanu wód polskich rzek i jezior
"Energetyczne" latawce
Energia z wiatru jest już pozyskiwana z popularnych wiatraków. Alternatywą dla nich mogą stać się w przyszłości... latawce.
- Projekt dotyczył badania możliwości produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu latawców typu kite - mówi dr Sebastian Topczewski z Politechniki Warszawskiej. - Długość liny w takim latawcu może dochodzić nawet do 1000 metrów. Na takich wysokościach zwykle wieje wiatr z daną prędkością i o danym kierunku. Stosując odpowiedni układ automatycznego sterowania, sprawdzaliśmy ile prądu można w ten sposób wyprodukować. Jest to rozwiązanie mogilne i może być stosowane także w terenach niedostępnych dla wiatraków - dodaje.
Kukurydza zamiast węgla?
Czy jest szansa aby węgiel wykorzystywany do produkcji energii, choćby częściowo zastąpić... kukurydzą? Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Projekt polegał na opracowaniu technologii zbioru tylko pewnych elementów kukurydzy - mówi dr Dawid Wojcieszak, współautor programu. - Konkretnie chodziło o pozostałości kukurydzy po zbiorze ziarna. Najlepszymi właściwościami energetycznymi z tych pozostałości odznaczają się rdzenie kolb. Opracowana technologia umożliwiła zbierani ich w jednym przejeździe, równocześnie ze zbiorrm ziarna kukurydzy. Jest to czysta biomasa, nie zanieczyszczona ziemią. Umożliwia to szerokie jej zastosowanie w procesach konwersji energetycznej - dodaje,
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 28.11.2024
Godzina emisji: 10.33
dm