Reklama

reklama

Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności
Liofilizacja truskawek Foto: shutterstock / shulers

Frytki z mango, chipsy truskawkowe lub batoniki jabłkowe - liofilizowane produkty coraz częściej goszczą na naszych stołach. Żywność liofilizowana jest smaczna i zdrowa, bo specjalny sposób jej konserwowania zachowuje wiele wartości odżywczych. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.

Liofilizowane produkty już nikogo nie dziwią i coraz częściej znajdują się w naszej diecie. Jednak wciąż proces produkcji żywności liofilizowanej, czyli konserwowanej metodą suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia, jest kosztowny i długotrwały.

Posłuchaj

6:07
Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ultradźwięki pomocne w produkcji liofilizowanej żywności

Na pomoc przychodzi pomysł naukowców z Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. Czy ultradźwięki będą receptą na wyprodukowanie tańszej i wciąż smacznej żywności?


Przeczytaj także


- Chcemy poddawać warzywa i owoce przeznaczone do liofilizacja, takiej obróbce wstępnej, aby wydobyć z nich nadmiar wody - mówi Dariusz Kapelski z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - Ma to sprawić, że cały proces liofilizacji będzie łatwiejszy. Pulpę owocową lub warzywną poddajemy obróbce termicznej, próżniowej i... ultradźwiękowej - dodaje.



- Nasza metoda polega na ultradźwiękowym rozbiciu błony komórkowej, w celu wydobycia wody z wnętrza komórek - dodaje Marcin Kiełbasiński z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Tele i Radiotechnicznego. - Dzięki temu, cały proces liofilizacji będzie zachodził szybciej i będzie bardziej energooszczędny - tłumaczy.


Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 16.12.2024
Godzina emisji: 10.30

dm 

Polecane