Transformacja energetyczna. Z jakich paliw będziemy korzystać w przyszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Transformacja energetyczna. Z jakich paliw będziemy korzystać w przyszłości?
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Juan Roballo/Shutterstock

Energia cieplna z odnawialnych źródeł, zielony wodór, który będzie napędzał nie tylko samochody i airbusy, ale cały przemysł, oraz wiodąca rola nowych technologii – tak według ekspertów kształtują się najważniejsze trendy i kierunki transformacji energetycznej. Wiele państw, w tym Polska, rozpoczęło już działania w kierunku przejścia na "paliwa przyszłości".

Według przewidywań naukowców w przyszłości całkowicie odejdziemy od paliw kopalnych. Dla wielu krajów zeroemisyjna gospodarka jest już teraz celem priorytetowym. – To jest związane z postępującym w naszej atmosferze zjawiskiem globalnego ocieplenia, spowodowanego emisjami gazów cieplarnianych ze spalania tych paliw kopalnych – wyjaśnia Jakub Wiech z portalu Energetyka24. – Szeroko rozumiane paliwa alternatywne stają się wyjściem z tej pułapki klimatycznej, w którą powoli wchodzimy. Te paliwa, rozumiane jako nośniki energii oderwane od prostych procesów spalania, dają nam nadzieję np. na budowę możliwości transportowych. Mówimy tu już wtedy nie tylko o eksplorowaniu naszego ziemskiego świata, ale też o wychodzeniu na inne planety – podkreśla ekspert.

Aktualnie najbardziej obiecującym alternatywnym źródłem energii jest tzw. zielony wodór. Pierwiastek może służyć za zeroemisyjne paliwo. – O wodoryzacji rozmawiamy tak samo w Stanach Zjednoczonych, w Chinach, jak i na kontynencie europejskim – mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. – Nie tylko stawiamy na to, żeby wodór wykorzystywać, ale też żeby nasz przemysł był gotowy na produkcję komponentów i całych urządzeń, które mogą w tej rewolucji wodorowej uczestniczyć.

Najczęściej czytane

Rewolucja energetyczna po polsku

W działania na rzecz wykorzystania zielonego wodoru angażuje się również Polska. Co więcej, nasz kraj ma realne szanse na stanie się liderem produkcji tego pierwiastka. – Już teraz mamy olbrzymie doświadczenie w produkcji wodoru z paliw kopalnych. Natomiast to może zostać użyte, przy odpowiednim przemodelowaniu dostępnych technologii, także do produkcji czystego wodoru, zielonego oraz fioletowego, umożliwiającego napędzanie gospodarki w sposób bezemisyjny – mówi Jakub Wiech.

Produkcja bezemisyjnego paliwa nie oznacza jednak, że jednocześnie staniemy się również "zielonym" krajem. – Priorytetem numer jeden jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Ewentualnie w tej dyskusji musimy już bardzo mocno postawić na rozwój energetyki jądrowej, by po tych dekadach dyskusji pojawiły się realne działania – zaznacza Maciej Mazur. 

Posłuchaj

3:56
Transformacja energetyczna. Z jakich paliw będziemy korzystać w przyszłości? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 10.33

qch/kor

Polecane