Reklama

reklama

Eleanor Catton i jej nowa powieść "Las birnamski"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eleanor Catton i jej nowa powieść "Las birnamski"
Nowozelandzka pisarka Eleanor Catton opowiadała o swojej najnowszej książce "Las birnamski" w audycji "Wszystkie Książki Świata" w radiowej Trójce Foto: PAP / Jacek Bednarczyk

Jaka przyszłość czeka świat, jeśli całkowitą kontrolę nad nim przejmą miliarderzy? Czy oddolna walka ze społeczną niesprawiedliwością ma sens? Jaką cenę płaci się za kompromis? O tym wszystkim w audycji "Wszystkie Książki Świata" opowiadała Eleanor Catton. 

Eleanor Catton w swojej najnowszej powieści "Las birnamski" opowiada historię ekologicznej organizacji, o której członkowie mawiają, że jest partyzantką... uprawiającą rośliny i warzywa.


Posłuchaj

52:20
Eleanor Catton i jej nowa powieść "Las birnamski" (Trójka / Wszystkie Książki Świata)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gdy na południowej wyspie Nowej Zelandii - na terenie parku narodowego w South Canterbury - osuwa się ziemia, okazuje się, że do przejęcia jest opuszczona farma. Wtedy do gry wkracza Robert Lemoine, jeden z najbogatszych ludzi świata, producent dronów, który ma w życiu wszystko, ale panicznie boi się apokalipsy, zamierza więc zbudować schron zapewniający mu - być może - nieśmiertelność.



Powieść odpowiedzią na świat mediów społecznościowych

Eleanor Catton sięga w nowej książce po tematy aktualne, ale wraca też do Szekspira. Organizacja kierowana przez Mirę i Shelley wzięła swoją nazwę od lasu, który pojawia się w "Makbecie", żona właściciela terenu, którym zainteresowani są członkowie Lasu oraz Lemoine, to Lady Darvish, a każdy z bohaterów powieści w pewnym sensie przypomina postać stworzoną przez angielskiego poetę i dramaturga. Nowozelandka pisze o aktywistach, którzy muszą zastanowić się nad możliwością pójścia na kompromis, o ludziach, którzy nie znają umiaru w dążeniu do bogactwa, i o technologiach, które przejęły kontrolę nad codziennym życiem mieszkańców planety.


Najczęściej czytane

- Wydaje mi się, że jeżeli spojrzymy kilka, kilkanaście lat wstecz, to zobaczymy tę dekadę jako okres, w którym media społecznościowe ujawniły swoje właściwe oblicze - mówi Eleanor Catton, autorka książki  "Las birnamski". - W tamtych latach wydawało się, że nowe technologie umożliwią nam wprowadzanie nowych form demokratycznego zaangażowania. Szybko jednak okazało się, że to była naiwna wiara. Ponieważ za tymi platformami stoją potężne interesy finansowe. Od samego początku były to firmy nastawione na zysk. Jak sprawić, by media społecznościowe znów zaczęły służyć naszemu człowieczeństwu? Nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto je zadać, zanim sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu. Media społecznościowe zmieniły nasz sposób funkcjonowania w świecie. Spotkania online stały się substytutem spotkań twarzą w twarz. Ma to poważne skutki socjologiczne. Pracując nad moją książką, zastanawiałam się, jak odczłowieczające mogą być media społecznościowe. Tworzą poczucie pozornych, nieautentycznych więzi z innymi. Prowadzą do rozmów, które wydają się być prawdziwe, ale takimi nie są. Bo czas nie płynie w sposób naturalny i nie ma tego prawdziwego rytmu. Nie ma ram czasowych wymuszających natychmiastową reakcję lub interakcję. To przecież jest kluczem do ludzkich relacji. Powieść jako forma zyskała teraz nowe uzasadnienie swojej egzystencji, którego przez długi czas jej brakowało. Może być odpowiedzią na media społecznościowe. Oferować doświadczenia życia w świadomości innej osoby. Ukazywać, jak myśli, czuje i co zauważa, a czego nie. To zupełnie inny sposób ukazywania fikcji niż ten, który dostajemy na ekranie czy w mediach społecznościowych. Powieść jest formą polityczną, która przypomina nam o tym, co to znaczy być osoba ograniczoną czasem, istotą śmiertelną. Żadna z tych rzeczy nie jest prawdziwa online - dodaje. 

Eleanor Catton to najmłodsza w historii zdobywczyni Nagrody Bookera. Otrzymała ją w 2013 roku za "Wszystko, co lśni". 

***

Tytuł audycji: Wszystkie Książki Świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gościni: Eleanor Catton (autorka książki  "Las birnamski")
Data emisji: 27.10.2024
Godzina emisji: 20.07

mn/dm/wmkor

Polecane